W pierwszy wtorek maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Astmy, w roku 2020 dzień ten wypada 5 maja. Po raz pierwszy obchodzony był w 1998 roku.
Astma jest chorobą nieuleczalną, jednak dzięki nowoczesnym terapiom i stosowaniu się do zaleceń lekarskich można zapanować nad jej objawami. Także, jeśli ma postać ciężką. Dolegliwości te mogą występować z różną częstotliwością i w różnym nasileniu – kilka razy w miesiącu – kilka razy dziennie. Bez skutecznego leczenia objawy nasilają się, konieczna staje się hospitalizacja.
Celem obchodów Światowego Dnia Astmy jest kształtowanie społecznej świadomości oraz zapewnienie powszechnej opieki medycznej osobom zmagającym się z tą chorobą. W wielu krajach organizowane są konferencje i spotkania plenarne z lekarzami i przedstawicielami organizacji zajmujących się walką z astmą.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje astmatyków na ponad 235 mln osób, a liczbę zgonów z powodu tej choroby na ok. 400 tys. rocznie . W Polsce na astmę choruje około 4 mln osób: 11% dzieci w wieku 6–14 lat i około 9–10% populacji dorosłych.
Dokładne przyczyny zachorowania na astmę nie są znane. Swój udział mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Szkodliwe warunki pracy są odpowiedzialne za około 11% wszystkich zachorowań na astmę wśród dorosłych.