W kolejnych lekcjach archiwalnych udział wzięli uczniowie z Ozimka. Wtorkowe (6 listopada) zajęcia odbyły się w ramach projektu „Polska – tak blisko, tak daleko” w Archiwum Państwowym w Opolu. Zainteresowanie jest tak duże, że organizatorzy utworzyli dodatkowe terminy. W lekcjach weźmie udział 600 dzieci. Kolejna edycja już w styczniu.

 Lekcje archiwalne trwają od połowy września i okazały się być strzałem w dziesiątkę.

– Na podstawie naszych materiałów pokazujemy, jak wyglądało odzyskanie niepodległości z perspektywy Polaków na Śląsku Opolskim, szczególnie w Opolu – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar, koordynatorka projektu „Polska – tak blisko, tak daleko” z Archiwum Państwowego w Opolu.

– Tak naprawdę prezentujemy historię Związku Polaków w Niemczech i tego jak Polacy żyli w Opolu.

Najmłodsze dzieci poznają historię barw narodowych, starsze pracują na materiałach przygotowanych na archiwaliach, np. uczą się znaku rodła, identyfikują miasta na mapie czy rozwiązują test oparty na materiałach z wystawy o Związku Polaków w Niemczech.

– Prezentujemy również postaci historyczne i miejsca związane z ruchem polskim w międzywojennym Opolu – wylicza.

Pracownicy opolskiego archiwum podkreślają, że ważne dla nich było zwrócenie uwagi na lokalny charakter procesu odzyskania niepodległości przez Polskę pokazany z perspektywy mieszkańców Opola.

Zajęcia są dostosowane do wieku uczestników. Na wtorkowych gościli uczniowie z Ozimka z klas 4–6, a wcześniej przedszkolaki z Opola.

– Usłyszałam wiele ciekawostek, m.in. o Józefie Piłsudskim. Podobał mi się wykład i zajęcia praktyczne. To fajne urozmaicenie lekcji historii, jakie na co dzień mamy w szkole – ocenia Zuzanna Dołęgowska z PSP nr 1 w Ozimku.

Archiwum Państwowe przygotowało projekt dla 600 dzieci. Lekcje są współfinansowane przez Urząd Miasta.

– Odwiedziło nas już ponad 500 uczestników, a wciąż zgłaszają się kolejne szkoły. Projekt miał się zakończyć w listopadzie, ale ze względu na zainteresowanie przedłużyliśmy całość do świąt – cieszy się Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Siłą zajęć są ciekawe materiały graficzne i edukacyjne. Prowadzi je dr Małgorzata Iżykowska. Uczniowie z Ozimka oglądali m.in. plakaty z okresu plebiscytu na Śląsku.

– Były takie lata, kiedy Ślązacy sami mieli określić, czy chcą należeć do Polski czy do Niemiec. Musieli zagłosować za jedną z opcji. Każdy z krajów poświęcał jakieś środki na to, by reklamować swoje racje. W tym przypadku mamy do czynienia z polskim plakatem propagandowym, który posługuje się naszymi narodowymi barwami – tłumaczy dr Małgorzata Iżykowska.

Na listopadowych i grudniowych lekcjach projekt się nie kończy.

– Od stycznia zapraszamy na kolejną edycję lekcji archiwalnych. Ich tematem będzie rzeka Odra – zapowiada Aleksandra Starczewska-Wojnar.

Zapisy ruszą już w styczniu pod numerem tel. 77 454 40 75 (nr wew. 23).

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.