Przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Opolu zorganizowali panel ekspercki „Partycypacja przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa”. Były wykłady i dyskusje.

Spotkanie zorganizowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich.

– Rozpoczęliśmy wykładem Pawła Śmigielskiego, dyrektora OPZZ, który przedstawił najważniejsze aspekty i problemy z procesem stanowienia prawa. Była mowa m.in. o tym, jakie problemy mają organizacje związkowe na poziomie zakładu pracy, z pracodawcą, na pozimie regionalnym i centralnym. Rozmawialiśmy także o efektach działania komisji kodyfikacyjnej prawa pracy, która ostatecznie nie weszła w życia – mówi Sebastian Koćwin, przewodniczący Rady OPZZ.

Dyskusja opierała się między innymi na tym czego organizacja związkowa powinna unikać, żeby nie narazić się na różnego rodzaju problemy i sankcje.

– Pracodawca zwykle stara sie wykorzystywać każdą wątpliwość prawną na niekorzyść organizacji związkowej. Warto też pamiętać o tym, że nasz Kodeks Pracy pochodzi z 1974 roku. Większość tych przepisów często jest niejednoznaczna. Mamy więc różne wyroki sądów, w różnych sprawach. W tej sytuacji organizacje związkowe muszą unikać wielu sytuacji – podkreśla szef rady.

Przewodniczący podkreślił również, że często dochodzi do takich sytuacji, gdy organizacja związkowa ma rację, ale musi brać pod uwagę fakt, jak dane działanie zakończy się przy wyroku sądu. Podczas panelu padło wiele przykładów.

– Normalna umowa o pracę polega na tym, że pracujemy w konkretnym miejscu i w konkretnym czasie pod kierunkiem przełożonego. Często jest tak, że są zawierane umowy cywilnoprawne, tzw. śmieciówki i się okazuje, że mimo wszystko sądy orzekają, że taka umowa powstać, ponieważ panuje swoboda zawierania umów i wcale nie musi to być umowa o pracę. Nawet Państwowa Inspekcja Pracy ma z tą sytuacją problem. Przepis wydaje się być jednoznaczny, ale nie do końca wygląda to tak korzystnie, jak wygląda w praktyce – opowiadał Sebastian Koćwin.

Podczas spotkania rozmawiano także o możliwościach udziału organizacji związkowych i organizacji pozarządowych w procesie stanowienia prawa, podnoszono bieżące wyzwania i propozycje rozwiązań na temat ich roli w tym procesie.

Panel odbył się w hotelu De Silva w Opolu.

Fot. Anna Konopka

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.