Wigilia to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, a jednocześnie kończący adwent. Już wieczorem rodziny zasiądą do wspólnej kolacji wigilijnej. Na stole znajdzie się dwanaście potraw. Katolicy o północy ruszą na pasterkę.
W kościele łacińskim Wigilię obchodzi się 24 grudnia. W tym roku wypada w poniedziałek. Uczniowie mają już wolne. Większość urzędów również nie będzie pracować. Otwarte będą z pewnością sklepy, choć z pewnymi zmianami. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę odnosi się także do 24 grudnia. Ostatnie zakupy warto zrobić rankiem, ponieważ godziny pracy sieci handlowych zostały zmienione. Handel prowadzić można tylko do godz. 14:00.
Czy w Wigilię obowiązuje post?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kościelnymi nie trzeba zachowywać wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię. Polscy biskupi zachęcają jednak do poszczenia. Powołują się na wyjątkowy charakter tego dnia. Kapłani przypominają także, że post dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia.
Wieczerza wigilijna
W Polsce przyjęło się, że wieczerzę rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. Ma to nawiązywać do gwiazdy zwiastującej narodziny Jezusa w Betlejem. Kolację rozpoczyna się wspólną modlitwą oraz odczytaniem fragmentu Ewangelii św. Mateusza lub Ewangelii św. Łukasza. Później następuje przełamanie się opłatkiem oraz składanie życzeń. Pod białym obrusem należy umieścić sianko. Wedle polskiej tradycji na stole ustawia się o jedno nakrycie więcej dla niezapowiedzianego gościa.
Dwanaście potraw wigilijnych
W części domów podczas wigilijnej wieczerzy serwowanych jest dwanaście potraw (liczba miesięcy w roku lub liczba apostołów). Wierzy się, że spróbowanie każdej z potraw zapewni szczęście przez cały nadchodzący rok. Wśród najczęstszego zestawu 12. potraw wymienia się: barszcz czerwony z uszkami, karpia, śledzia, kapustę z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kutię, zupę grzybową, piernik, makowca, kompot z suszonych owoców i chleb.
Jaka Wigilia taki cały rok
Wigilia to dzień wielu przesądów oraz wierzeń, które mają już swój początek w pogaństwie. Przekazywane są one z pokolenia na pokolenie. W Wigilię należy od samego rana być uśmiechniętymi, wówczas radość nie zniknie przez cały kolejny rok. W tym dniu nie wolno szyć ani naprawiać. Należy uważać na swoje zdrowie. Przeziębienie w tym dniu oznacza, że choroba będzie obecna przez cały nadchodzący rok. Powinno unikać się stresu. Nie można krzyczeć, płakać ani złościć się.
Pod talerzem powinien znaleźć się pieniążek. Ma on zapewnić dobrobyt. Tak samo jak moneta ma działać łuska wigilijnego karpia włożona w portfel. Nie należy niczego w tym dniu pożyczać, gdyż wtedy następny rok będzie niedostatni.
Jeżeli pierwszy przekroczy próg mężczyzna to szczęście nie opuści tego domu przez cały rok. Kobieta przyniesie zaś nieszczęście.