Zielone światło do działań mających na celu powrót do dawnych granic gminy dali podczas czwartkowej sesji jej radni. W trakcie obrad uchwalono też budżet na rok 2019, ustalono kwestie ważne dla nauczycieli oraz uczniów i ich rodziców, a także zajęto się tematem bezpańskich zwierząt.
Powrót do dawnych granic – decyzja podjęta jednogłośnie
Uchwałę, dzięki której władze gminy będą mogły ubiegać się o przywrócenie jej dawnych granic radni zatwierdzili jednogłośnie. Ich decyzji sprzyjały wyniki przeprowadzonych na przełomie lutego i marca konsultacji społecznych.
Swoją opinię wyraziły w nich 902 osoby, co stanowi prawie 10% wszystkich mieszkańców uprawnionych do udziału w konsultacjach. Za powrotem do dawnych granic było ok. 96,5% głosujących, przeciwnych temu było ok. 2,6%, a odpowiedź „Wstrzymuję się” zaznaczyło dokładnie 0,8%.
Jak podkreślał wójt Piotr Szlapa – władze gminy będą starać się o odzyskanie przyłączonych do Opola pięciu sołectw, dopóki będą o to wnioskować ich mieszkańcy oraz mieszkańcy miejscowości, które pozostały w gminie.
– mówi Piotr Szlapa.
Poruszono kwestie ważne dla nauczycieli oraz uczniów i ich rodziców
Dwunastu radnych uchwaliło plan sieci gminnych szkół podstawowych i obejmowane przez nie okręgi, czyli tzw. rejonizację. Jak zapewniała wicewójt Irena Weber – projekt pozytywnie zaopiniowały trzy związki zawodowe nauczycieli, opolski kurator oświaty i dyrektorzy objętych nim szkół.
Podczas sesji zatwierdzono także projekt wspierania form doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest gmina Dobrzeń Wielki. Chodzi tu o dofinansowywanie studiów podyplomowych i innych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli pracujących w szkołach należących do gminy.
Rada zatwierdziła też uchwałę dotyczącą tygodniowego wymiaru pracy nauczycieli w przedszkolach, którzy zajmują się grupami mieszanymi, czyli takimi, w skład których wchodzą sześciolatki i dzieci młodsze.
W gminie Dobrzeń Wielki tacy nauczyciele będą musieli wypracować 22 godziny tygodniowo. Natomiast osoby zajmujące się wyłącznie grupami sześciolatków lub wyłącznie grupami młodszymi w tydzień będą musiały przepracować 25 godzin.
Najtrudniejszy do uchwalenia był budżet
Najdłużej radni debatowali nad budżetem na rok 2019 i zmianą uchwały dotyczącą Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy. Ostatecznie jednak – po długiej dyskusji i przerwie – zatwierdzili obie uchwały.
Wśród pozostałych tematów, które podczas czwartkowej sesji podjęli radni, znalazły się pomoc finansowa dla województwa, przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, zgoda na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy i sporządzenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.