Prawie 5 mln uczniów i słuchaczy z ponad 26,6 tys. szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych rozpoczyna dzisiaj wakacje. W środę, 19 czerwca kończą się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało podsumowanie najważniejszych zmian w roku szkolnym 2018/2019.
Podsumowanie roku szkolnego 2018/2019
W roku szkolnym 2018/2019 w szkołach i placówkach obowiązywała zmiana strukturalna i programowa. Był to już drugi rok, w którym takie zmiany były wprowadzone. Jak podsumowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, w mijającym roku szkolnym, była większa liczba nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, a także więcej etatów. Było też więcej przedszkoli i przedszkolaków.
Uczniowie ośmioletniej szkoły podstawowej po raz pierwszy przystąpili do egzaminu ósmoklasisty. Co ważne, mijający rok szkolny był ostatnim w którym przeprowadzony został egzamin gimnazjalny.
Jeśli chodzi natomiast o podwyżki dla nauczycieli, MEN zapewnia, że obecnie kontynuowana jest w parlamencie ustawa, która pozwoli już od września wypłacić kolejną część podwyżki. MEN realizuje również rządowe programy, m.in.: „Posiłek w domu i w szkole”, program pomocy dzieciom z terenów dotkniętych żywiołami, program „Aktywna Tablica”, „Wyprawka szkolna” czy „Dobry Start”.
Kilka wprowadzonych zmian w edukacji w roku szkolnym 2018/2019:
- po raz pierwszy MEN przygotowało i ogłosiło obwieszczenie w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy;
- z rządowego programu „Aktywna tablica” w roku szkolnym 2018/2019 skorzystało 3690 szkół. Otrzymały one finansowanie na łączną kwotę 51,2 mln zł. W ramach otrzymanych środków szkoły mogą kupić urządzenia multimedialne zastępujące tradycyjne tablice w klasach lekcyjnych, projektory, głośniki;
- wprowadzono obowiązkowe szkolenia z pierwszej pomocy dla wszystkich pracowników szkół. Dotychczas przepisy te dotyczyły tylko nauczycieli;
- wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowano mLegitymację. To mobilna, darmowa wersja legitymacji szkolnej. Jest przechowywana na urządzeniu mobilnym ucznia. Aby uczniowie mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że dyrektor szkoły lub inna wyznaczona przez niego osoba wypełnią formularz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji;
- od 1 lipca br. rodzice mogą składać wnioski o świadczenie w ramach programu „Dobry Start”. Już w sierpniu tego roku na każde uczące się dziecko rodzice otrzymają 300 zł na wyprawkę szkolną bez względu na dochód. Program jest powszechny. To rodzice decydują, na co wydać pieniądze. Wniosek należy złożyć w terminie od 1 lipca do 30 listopada, jeśli jest on składany przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Jeśli natomiast wybierzemy urząd bądź instytucję od 1 sierpnia do 30 listopada.
Więcej możemy przeczytać na: gov.pl/web/edukacja/podsumowanie-roku-szkolnego.
Bezpieczne wakacje
MEN pamiętając o bezpieczeństwie podczas wakacji przygotowało „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. Publikacja jest dostępna na stronie. Zachęcamy rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół do zapoznania się z poradnikiem. Na stronie wypoczynek.men.gov.pl znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. Można też na niej znaleźć więcej informacji o bezpieczeństwie dziecka na wakacjach.
Przypominamy również, że rok szkolny 2019/2020 rozpocznie się 1 września 2019 r. W tym roku kalendarzowym uczniowie pójdą do szkoły 2 września, ponieważ 1 września wypada w niedzielę.