W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbyło się spotkanie informacyjno-warsztatowe z cyklu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla Firm. Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele jednostek naukowych z regionu mieli możliwość uzyskania praktycznej wiedzy, jak zdobyć dofinansowanie na realizację innowacyjnych projektów.

Dofinansowanie na innowacyjne projekty

Na spotkaniu, które odbyło się w czwartek (4 lipca) każdy przedsiębiorca mógł dowiedzieć się m.in. jak dobrze zaplanować projekty, na co ma prawo przeznaczyć uzyskane z NCBR dofinansowanie, jak wdrażać rezultaty projektu oraz poznać zasady uzyskiwania i rozliczania dofinansowania. Wydarzenie składało się z dwóch części: informacyjnej i warsztatowej.

– Podczas takich spotkań informujemy jaką mamy ofertę, bądź też jakie zasady obowiązują w konkursach z naciskiem na nasz flagowy konkurs Szybka Ścieżka. W tym roku w sześciu konkursach mamy do rozdysponowania ponad 2,73 mld złotych – mówiła Izabela Lewandowska, Biuro Prasowe Narodowego Centrum Badań Rozwojowych. – Dofinansowanie przeznaczone jest na prace badawczo-rozwojowe związane z opracowaniem innowacji, czyli nowatorskiego produktu, którego jeszcze nie ma w ofercie na polskim rynku – dodała.

Izabela Lewandowska, Biuro Prasowe Narodowego Centrum Badań Rozwojowych

Na zdjęciu: Izabela Lewandowska, Biuro Prasowe Narodowego Centrum Badań Rozwojowych

W latach 2016-2018 projekty z województwa otrzymały niemal 140 milionów złotych dofinansowania. Wśród przedsiębiorców z regionu, które skorzystały z Funduszy Europejskich są takie firmy jak Atmoterm, Hard Beans Coffee Roasters czy Mexeo.

– Gościmy dziś oprócz ekspertów NCBR, beneficjentów, w tym przedstawiciela firmy Hard Beans Coffe Roasters, który już realizuje swój innowacyjny projekt. Polega on na opracowaniu systemu do maceracji kawy segmentu specialty z użyciem mieszalnika pneumatycznego. Rezultatem ich prac było wprowadzenie nieoferowanego dotychczas na polskim rynku produktu w postaci Nitro Cold Brew w puszkach – opowiada Izabela Lewandowska.

Jak uzyskać dofinansowanie na innowacyjne projekty?– Wcześniej kawy macerowało się przez około 24 godziny i do tej pory się tak robi. Nasze urządzenie skróciło proces do godziny – mówił Artur Porada, prezes zarządu Hard Beans Coffee Roasters z Opola. – Taki system może znaleźć się zarówno w kawiarni, jak i restauracjach, czy biurach – dodał.

Jak uzyskać dofinansowanie na innowacyjne projekty?

Na zdjęciu od lewej: Marcin Kucia oraz Artur Porada

– Pomysł zrodził się kilka lat temu. Wzorowaliśmy się szczególnie na rynku amerykańskim. Aktualnie mamy zamówienia z Dubaju czy Stanów Zjednoczonych. Bez dofinansowania realizacja naszego projektu nie byłaby możliwa, ponieważ nasza firma jest młodą firmą działającą dopiero od 2017 roku – mówił Marcin Kucia prezes zarządu Hard Beans Coffee Roasters z Opola.

Spotkania dla przedsiębiorstw oraz jednostek naukowych realizowane są w miastach całej Polski od 2018 roku. Harmonogram kolejnych spotkań można znaleźć na stronie www.NCBRdlaFirm.pl. Kolejne warsztaty w Opolu przewidywane są na 7 listopada 2019 roku.

Fot. Kinga Tokarz

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie