Coraz częściej w województwie opolskim publikowane są komunikaty dotyczące Afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na nurtujące nas pytania dotyczące choroby, odpowiedzi dla naszego portalu udzielił Waldemar Włodara, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi.

W jaki sposób choroba się rozprzestrzenia?

Choroba rozprzestrzenia się najczęściej poprzez dziki, które są rezerwuarem wirusa. Dziki nawet nie muszą być w pobliżu świń. Wirus może rozprzestrzeniać się również poprzez człowieka, maszyny rolnicze, zboże, które skażone wirusem (wydalanym przez chorego dzika) trafia do stada. Sama choroba zakaźna Afrykański Pomór Świń nie zagraża człowiekowi.

Jak chronić stado przed chorobą?

Aby odpowiednio chronić stado przed wirusem należy spełniać wszystkie wymagania bioasekuracyjne, które również w gospodarstwach kontrolujemy. Należy zapewnić wyizolowanie stada od środowiska poprzez odpowiednie zagrodzenie (zabezpieczenie przed dzikami), posiadać odpowiedni i oddzielny strój na teren gospodarstwa oraz maty dezynfekcyjne, które są barierą ochronną przed wniesieniem oraz wyniesieniem z obory drobnoustrojów chorobotwórczych np. na butach. Nie dopuszczalne jest też wpuszczanie na teren gospodarstwa innych osób oraz podmiotów bez dezynfekcji. Wszystko musi być odpowiednio zabezpieczone.

Jakie pojawiają się objawy u zwierząt zakażonych chorobą?

Jak przy wielu chorobach zakaźnych jest to gorączka, nagłe upadki, zmiany sekcyjne, czyli np. bardzo silna wybroczynowość. Nie ma czegoś takiego jak katar czy biegunki.

Czy w województwie opolskim wystąpił Afrykański Pomór Świń?

W województwie opolskim nie stwierdzono przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń. W tych rejonach problemu, który by się potwierdził nie ma, takie podejrzenie czasami się pojawia w przeróżnych i niejasnych sytuacjach, wtedy wykonujemy wszystkie badania, aby chorobę tą u zwierząt wykluczyć.

Gdzie zgłosić ewentualne podejrzenia?

Jeśli takie podejrzenie wystąpi należy zgłosić je do rejonowego lub powiatowego lekarza weterynarii, który poprowadzi dalsze postępowanie. W momencie kiedy świnie zostaną wybite z ich nakazu, hodowcom należy się odszkodowanie.

Na pytania odpowiedział Waldemar Włodara, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt.

Więcej informacji możemy znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wirus ASF powrócił. Jak chronić swoje gospodarstwo?

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie