I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych odbędzie się Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu od 3 do 5 września. Uczestników oceni zawodowe jury, w którego składzie zasiądzie m.in. Marek Piekarczyk, były wokalista TSA, legendy polskiego rocka.
Impreza jest wspólną inicjatywą opolskiego ratusza i Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Opolskiego. Do ogłoszonych eliminacji zgłosiło się 42 osoby niewidome i słabowidzące.
– Opole znane jest jako stolica polskiej piosenki i dlatego z prośbą o organizację wydarzenia zwrócono się właśnie do nas – mówi Włodzimierz Ożga, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych Okręg Opolski, który przyjął rolę głównego organizatora ze względu na liczne okręgi i koła w całej Polsce.
CZYTAJ: Nokta Festival w Teatrze Kochanowskiego przez dwa dni [PROGRAM]
– Nie wiedzieliśmy, czy w ogóle ktoś się zgłosi, więc nie było żadnych ograniczeń wiekowych i stylistycznych. W większości mamy lekki pop, ale znalazł się też jeden utwór bardziej energetyczny. Zaśpiewają dwa głosy operowe.
– Wybraliśmy 15 uczestników, którzy zdaniem jury reprezentują bardzo wysoki poziom artystyczny. Jestem przekonany, że przegląd będzie dużym widowiskiem – zdradza Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.
Najlepsi uczestnicy I Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych w Opolu będą reprezentować Polskę na czwartym międzynarodowym festiwalu dla osób niewidomych, który organizuje Lions Club ww Krakowie od 14 do 16 listopada. Do ścisłego finału zostaną wybrane trzy osoby.
Uczestników oceni jury w składzie:
Wacław Masłyk – piosenkarz, kompozytor, członek zespołu Partita
Marek Piekarczyk – były wokalista i frontman zespołu TSA
Jarosław Wasik – piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
– Chociaż początkowo nie było czasu i pieniędzy, to nikt nam nie odmówił w pomocy przy organizacji imprezy – podkreśla Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR w Opolu.
– Przedstawiciel Lions Club z Krakowa był zachwycony miejscem, jakim dysponujemy po tym gdy zobaczył salę koncertową NCPP. Do udziału w tym przedsięwzięciu chcemy zaprosić mieszkańców miasta. Osoby niewidome, które będą reprezentować swoje regiony, są osobami niezwykłymi. Śpiewają, komponują i wykonują różne prace na rzecz środowisk niepełnosprawnych w swoich regionach – opowiada.
Kiedy wielki finał w Opolu?
Koncert finałowy ogólnopolskich eliminacji w Opolu odbędzie się 4 września w godz. 10.00 – 14.00 w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.
Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie PZN przy ul. Kościuszki 25/1 od poniedziałku do piątku (godz. 9.00-14.00).
Patronat honorowy nad imprezą objął marszałek województwa, wojewoda opolski i prezydent Opola.
XIX Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych na początku września
Dodajmy, że od 5 do 6 września potrwają XIX Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych przy pl. Wolności w Opolu.
– To święto kultury, aktywności fizycznej, integracji i edukacji. Ważne jest pokazywanie tego, że w naszym społeczeństwie jest druga strona, nieco inna, ale w sumie stanowimy jedność – mówi Władysław Sztefic, prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.
CZYTAJ: Metalowcy z Opola robią karierę na świecie. Devilish Impressions wydają EP-kę
Fot. Anna Konopka