„Czas utrwalony” będzie hasłem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Od 4 października do 9 listopada zaplanowano 14 wystaw i pięć spotkań z czołowymi twórcami polskiej fotografii prasowej. Otwarcie festiwalu już w piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17.30. 

W ramach OFF przez 8 lat zorganizowano ponad 150 wystaw, do Opola przyjechało ponad 100 artystów. Na festiwalu prezentowano zdjęcia najwybitniejszych polskich fotografików, m.in. Tadeusza Rolkego, Chrisa Niedenthala, Zofii Rydet, Tomasza Tomaszewskiego, Bogdana Dziworskiego, Wojciecha Grzędzińskiego. Większość z tych twórców była też gośćmi festiwalu. Więcej na www.offoto.pl.

– Nasz festiwal jest wyjątkowy w skali kraju, ponieważ pokazujemy tylko polską fotografię. Zaczęło się dziewięć lat temu, gdy mnie i kolegów fotoreporterów znudziło ciągłe marudzenie ludzi na temat tego, jak to źle jest z polskim reportażem, a niewiele z tym robią – tłumaczy Michał Grocholski z Fundacji 2.8., którą współtworzy ze Sławomirem Mielnikiem i Sławojem Dubielem.

CZYTAJ: 17. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Krzysztof Zanussi i inne gwiazdy kina wkrótce w Opolu [WIDEO, PROGRAM]

Opolanie postanowiliśmy więc robić wystawy twórców fotografii prasowej i dokumentalnej, pokazywać to, co jest im bliskie.

– Tytuł tej edycji to „Czas utrwalony” i nawiązuje do momentu robienia zdjęcia, który od razu staje się historią. Pokażemy fotografie wyjątkowe m.in. dla najnowszej historii Polski – zapowiada.

Perły polskiej publicystyki w Opolu

W Opolu zobaczymy zdjęcia zmarłego wybitnego fotoreportera Krzysztofa Millera, którego fotografie z wojen ostatniego 25-lecia czy obrazy Polski z czasów transformacji są już ikoniczne, nazywane perłą publicystyki.

9. Opolski Festiwal Fotografii. Zobacz wyjątkowe kadry o ważnych momentachFot. Krzysztof Miller

– Podczas festiwalu pokażemy jego zdjęcia z okresu pierwszych wolnych wyborów, w tym roku przypada bowiem 30. rocznica tych wydarzeń. Wystawa będzie także naszym wspomnieniem Krzyśka, który odwiedził nas na festiwalu w 2015 roku.

Otwarcie festiwalu odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, m.in. wystawą laureata konkursu OFF „Pokaż się” – Adama Żądło, który pokaże wieś oraz relacje ludzi i zwierząt.

Zobaczymy też prace ludzi, miejsc i zmieniającego się Opola autorstwa Sławomira Mielnika wykonane m.in. dla opolskiej „Wyborczej” i „NTO”. Wystawa będzie podsumowaniem 20 lat pracy fotoreportera, dziś współtwórcy festiwalu.

– To opowieści i historyjki o ludziach, których spotykałem – mówi Sławomir Mielnik.

9. Opolski Festiwal Fotografii. Zobacz wyjątkowe kadry o ważnych momentach

Rok 2002, Opole. Partycja lubi się bawić z psami pana Jana Dudka. Beaty i Jennifer to rasa bassetów. / fot. Sławomir Mielnik

Ekspozycja Michała Siarka ukazuje Macedonię promującą się przez Aleksandra Wielkiego, portrety polskich celebrytów i polityków przedstawi Adam Tuchliński.

O pracy ludzi niepełnosprawnych opowie fotograficznym językiem Krzysztof Gołuch, o 13 miejscach związanych z różnymi zbrodniami na całym świecie – Hubert Humka, a o powrocie do Algierii i miejsc zapamiętanych w dzieciństwie – Tytus Grodzicki.

9. Opolski Festiwal Fotografii. Zobacz wyjątkowe kadry o ważnych momentach

Michał Siarek. prezentuje projekt „Aleksander” i obrazy współczesnej Macedonii, która swoją tożsamością narodową chce opierać ma antycznej tradycji i Aleksandrze Wielkim. / fot. Marek Siarek

Miejscami wystaw i spotkań będą: Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Śląska Opolskiego, Galeria Sztuki Współczesnej, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Filharmonia Opolska, dworzec PKP, Rynek, Galeria M.

PROGRAM:

04.10 PIĄTEK
OTWARCIE 9. OPOLSKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFII
17:30 WERNISAŻE
„20” Sławomir Mielnik
„Opuszczona wieś” Adama Żądło – laureat konkursu „Pokaż się”
„Kobiety fotonu“
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

18:00 SPOTKANIE
Spotkanie z Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską
„Herstorie w Fotonie utrwalone” promocja książki „Kobiety Fotonu”
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

05.10 SOBOTA
10:00 WARSZTATY
„Klasyczna fotografia – Technika van Dyke”
Tomasz Mielech
Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12

16:00 WERNISAŻ
„Under”
Marta Rybicka
Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12

Więcej na www.offoto.pl.

9. Opolski Festiwal Fotografii portal Opowiecie.info objął patronatem medialnym. 

9. Opolski Festiwal Fotografii. Zobacz wyjątkowe kadry o ważnych momentach

Rok 1999, Skrońsko na Opolszczyźnie. Na belce tęczowej drewnianego kościoła, który spłonął w 1999 roku widniała bowiem data 1004 roku. Kościół w Skrońsku po raz pierwszy pojawił się w dokumencie papieża Celestyna III z 1193 r. Z tego źródła wynika, że podlegał klasztorowi Augustianów z Wrocławia. / fot. Sławomir Mielnik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.