Wybierasz się na emeryturę lub rentę, a nie ma masz dokumentów potwierdzających zatrudnienie przed 1999 rokiem? Opolski ZUS podpowiada, jak i gdzie szukać dowodów potwierdzających staż pracy.

Wyższa emerytura dzięki archiwum. Gdzie szukać dokumentów sprzed lat?Jeśli dokumenty potwierdzające twoje zatrudnienie zabrała powódź, były pracodawca ogłosił upadłość albo nie zabezpieczył akt osobowych i płacowych to możesz mieć problem – zwłaszcza, jeśli chcesz udowodnić staż pracy i wysokość wynagrodzenia przed 1999 rokiem.

Po 1 stycznia 1999 r. każdy zgłoszony przez przedsiębiorcę pracownik ma w ZUS indywidualne konto, gdzie
w postaci elektronicznej zapisywane są opłacone za niego składki na ubezpieczenia społeczne.

– Jeśli nie masz dokumentów świadczących o pracy przed tym rokiem, to trzeba sprawdzić czy zakład pracy jeszcze istnieje. Jeśli nie, to na podstawie chociażby szczątków pism, wpisów w książeczkowych dowodach osobistych wydawanych do końca 2000 roku czy legitymacji ubezpieczeniowej, warto ustalić dokładną nazwę i adres ostatniej siedziby – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego. To podstawa, żeby rozpocząć poszukiwania w konkretnych archiwach i instytucjach przechowujących dokumentację osobową i płacową – dodaje.

Gdzie szukać?

– Najłatwiej mają osoby, których pracodawca ciągle istnieje. Wtedy powinien wystawić byłemu pracownikowi zaświadczenie o zatrudnieniu, ale też o osiąganych zarobkach. Jeśli jednak zakładu już nie ma i nie ma też następcy prawnego takiego przedsiębiorstwa, to informacji trzeba szukać w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, którą prowadzimy na naszej stronie internetowej – mówi Pan Sebastian.

Katalog przedsiębiorstw i miejsc przechowywania dokumentacji „kadrowej” byłych zatrudnionych istnieje.

ZUS stworzył bazę na podstawie informacji z urzędów centralnych, wojewódzkich i archiwów państwowych. W spisie są ponadto dane organizacji związkowych, spółdzielni, PGR-ów, a katalog byłych pracodawców jest ciągle aktualizowany.

W województwie opolskim usługi w zakresie archiwizacji, przechowywania i udostępniania dokumentów świadczy Archiwum Państwowe w Opolu oraz spółka Archiwa Opolskie w Niemodlinie.

Przy ustalaniu emerytury, renty czy świadczenia emerytalnego liczą się pisemne zaświadczenia pracodawcy, świadectwa pracy i legitymacje ubezpieczeniowe z wpisami o dacie rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaju i wymiarze czasu pracy oraz orzeczenia sądu.

Istotne mogą się też okazać dowody pośrednie czyli umowy o pracę i aneksy umów, wpisy w książeczkowym dowodzie osobistym, legitymacje służbowe czy wręcz pisma kierowane przez pracodawcę do pracownika w czasie zatrudnienia na przykład o powołaniu, mianowaniu, zmianie angażu udzieleniu urlopu. Oczywiście takie dokumenty będą przydatne jeśli będzie z nich wynikać sam fakt zatrudnienia i jego okres.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie