Od marca czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Popielowie będą mogli zamawiać swoje następne lektury bez wychodzenia z domu. Placówka wychodzi tym samym na przeciw współczesnym rozwiązaniom technologicznym.

Rzeczywistość podlega nieustannym zmianom. Każdemu przybywa obowiązków, a ubywa czasu, dlatego coraz więcej spraw załatwia się internetowo, bez konieczności wychodzenia z domu. W gminie Popielów wkrótce pojawi się nowe rozwiązanie dla każdego miłośnika papierowej książki narzekającego na brak czasu.

Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Popielowie uruchomi na swojej stronie wirtualny księgozbiór. Czytelnicy będą mogli przez Internet zapoznawać się z oferowanymi pozycjami i ich dostępnością. We wszystkich filiach znajduje się 50 991 książek oraz 119 audiobooków.

– Komputeryzacja nastąpiła wszędzie, więc i my jej się poddaliśmy. Nasze biblioteki wkrótce odejdą od tradycyjnych, papierowych kart na rzecz szybszego i przejrzystszego systemu wirtualnego. Będziemy informować o tym naszych czytelników i zachęcać do korzystania z e-katalogu – mówi Magdalena Lubda, dyrektorka GBP.

Mieszkańcy, przychodząc do biblioteki, zostaną poproszeni o podanie swoich danych, aby bibliotekarz mógł je wprowadzić do systemu i utworzyć indywidualne konto. Otrzymają oni numer rejestracyjny, dzięki któremu uzyskają możliwość zalogowania się, a następnie przeglądania wirtualnego księgozbioru i dokonywania zamówień.

– Początkowe tygodnie niewątpliwie będą okresem przejściowym, Część książek jest poza biblioteką, u naszych czytelników, ale są już wprowadzone do systemu. Będzie można je zamówić, lecz odbiór będzie możliwy dopiero po oddaniu ich przez użytkownika. Proszę więc, aby przeczytane książki wypożyczone starym sposobem w miarę możliwości prędko oddać do biblioteki, aby nie stwarzać niepotrzebnych przestojów. Każda zmiana potrzebuje czasu i ta również, jednak finalnie mieszkańcy będą zadowoleni – zapewnia Lubda.

Pierwsze internetowe wypożyczenia będzie można odebrać w bibliotece w Popielowie. Trwają tam ostatnie przygotowania, aby od marca czytelnicy mogli korzystać z nowoczesnego rozwiązania. W filiach w Starych Siołkowicach, Karłowicach i Stobrawie system zostanie uruchomiony nieco później. Większość tamtejszych książek jest już wprowadzonych do e-katalogu, jednak istnieje jeszcze potrzeba przygotowania ich do tego rodzaju wypożyczeń poprzez odpowiednie oklejenie kodami kreskowymi.

Czytelnicy stroniący od nowoczesnych technologii lub ci, którzy książkę podczas wyboru muszą mieć w ręce, w dalszym ciągu będą mogli wypożyczać lektury w placówkach. Nie będą one jednak już wpisywane na karty, a zostaną za to zarejestrowane w systemie na indywidualnym koncie użytkownika.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie