Instytucje kultury choć zamknięte działają pełną parą. Sprawdź, jakie propozycje dla opolan ma Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
– W piątek (17 kwietnia) zaprosiliśmy dzieci i młodzież od 8 do 15 roku życia do wzięcia udziału w konkursie na e-mail pt. „Za co Cię piosenko lubię?”. Konkurs inspirowany jest piosenką Wojciecha Młynarskiego „Strasznie lubię Cię, piosenko” i polega na napisaniu do nas wiadomości tekstowej, w której autorzy wytłumaczą jakie piosenki i za co lubią – informuje Anita Koszałkowska, specjalista ds. promocji z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Warto skorzystać również z zajęć edukacyjnych online prowadzonych przez realizatorów dźwięku z Edukacyjnego Studia Nagrań MPP.
SPRAWDŹ: Edukacyjne Studio Nagrań otwarto w Muzeum Polskiej Piosenki [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zajęcia przeznaczone są dla grup otwartych, wystarczy wysłać do nas zgłoszenie (szczegóły na stronie internetowej). Można z nich skorzystać w środy.
A prowadzone są online ze studia nagrań przez realizatora dźwięku, w trakcie których objaśnia on tajniki studia i wprowadza do samodzielnego korzystania z komputera w nagraniach dźwięku przez uczestników warsztatów.
Tematy zajęć: Interface audio, filtr/korektor, kompresor, ekspander/desser, kluczowanie (side-chain), echo, pogłos, przester, cyfrowy montaż dźwięku, sposoby pracy z dźwiękiem w formach audiowizualnych oraz podstawy udźwiękowienia filmów.
– W piątki natomiast prowadzimy zajęcia „Sesja nagraniowa”, w trakcie których pojedyncze tracki nagrywane są przez uczestników w domach, według określonego klucza i przesyłane do studia. W trakcie sesji, za pomocą łączenia Skype, omawiane są techniki pracy studia na przykładach wysłanych przez uczestników. Zadaniem studia będzie MIX całości i prezentacja uczestnikom – opowiada Anita Koszałkowska.
– A w soboty podobne zajęcia „Młody realizator dźwięku” prowadzimy dla grup zorganizowanych. Podczas warsztatów można m.in. poznać historię realizacji muzyki, podstawy akustyki, sposoby nagrywania, specyfikę nagrywania instrumentów. Można stworzyć i wyprodukować swoje nagranie online, w skład którego będą wchodzić komponenty nagrywane przez uczestników. Są to warsztaty dla zamkniętej grupy, która kontynuuje naukę w studio nagrań od wakacji 2019 roku
Na fanpage’u muzeum codziennie można znaleźć zaproszenie do słuchania audycji „Historia Opolskich Przebojów” realizowanej wspólnie z Radiem Doxa. W każdym odcinku audycji przypominane są największe przeboje Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, począwszy od 1963 r. Nie brakuje tam oczywiście anegdot oraz wspomnień o autorach piosenek i ich wykonawcach.
Fot. mat. MPP w Opolu