Matura 2020. Abiturienci napisali matematykę. Jak ją ocenili?

© Tomasz Chabior

Królowa Nauk dla jednych jest przyjemnością, a innym spędza sen z powiek. To właśnie obowiązkowe egzaminy z tego przedmiotu oblewa najwięcej osób. Tegoroczny maturzyści napisali we wtorek rano.

– Egzamin z polskiego okazał się trudną inauguracją naszych matur, ale matematyka była już o wiele prostsza. Wynagrodziła nam półtora miesiąca nauki zdalnej i dodatkowy miesiąc oczekiwania w stresie na egzaminy i była łatwiejsza niż poprzednie – oceniła Judyta Czurlok, maturzystka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu. – Większość zadań nie sprawiła mi problemów, ale przy niektórych musiałam się chwilę zastanowić, upewnić, sprawdzić, czy czegoś nie przekręciłam.

– Jeżeli miałbym ocenić trudność arkusza w skali od 1 do 10 to dałbym mu 7. Nie był to najprostszy egzamin, ale nie był też bardzo trudny.  Zadania zamknięte były w miarę łatwe, ale otwarte sprawiły już więcej problemów – podsumował Filip Pater, absolwent Technikum w Dobrzeniu Małym.

– Według niektórych moich kolegów to była trudna matura, ale mi jakoś nie sprawiła szczególnej trudności. Tegoroczne zadania otwarte wymagały więcej wiedzy niż te z poprzednich lat. Były bardziej wymagające – mówił Kacper Malij, absolwent Liceum w Dobrzeniu Wielkim.

– Moim zdaniem ten egzamin był trudniejszy niż zeszłoroczny. Jednak poziom nie był aż tak wygórowany, dlatego oceniam go jako średni. Najtrudniejsze było zadanie otwarte z ciągami, wiem, że dużo osób miało z nim problem. Cieszę się, że zostały mi już tylko angielski i biologia. Nie stresuję się maturą już tak bardzo, jak na początku – przyznaje Natalia Cieślak, maturzystka z LO nr V w Opolu.

Matura w czasie pandemii

W tym roku matury pisze około 280 tys. osób z całej Polski. Wśród nich są tegoroczni absolwenci szkół średnich oraz osoby, które ukończyły je w poprzednich latach. Tegoroczne egzaminy różnią się jednak od tych z poprzednich lat.

Przede wszystkim zmienił się ich termin i forma. Ich początek przesunięto z 4 maja na 8 czerwca oraz zrezygnowano z przeprowadzania matur ustnych. Do uzyskania świadectwa dojrzałości wyjątkowo wystarczy napisanie na minimum 30% egzaminów z języka polskiego, matematyki, wybranego nowożytnego języka obcego i przystąpienie do co najmniej jednej matury na poziomie rozszerzonym.

Z powodu pandemii maturzyści i członkowie komisji muszą też przestrzegać ścisłych zasad sanitarnych. Przed i po każdym egzaminie sale muszą być dokładnie odkażane. Obowiązkowe są też dezynfekcja rąk i poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury. Maturzyści nie losują też numerów ławek, bo to robią za nich członkowie komisji. Ponadto, każdy musi przyjść na egzamin w maseczce, którą może zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca.

Terminy do września

Matury potrwają do 29 czerwca. Jeżeli ktoś z uzasadnionej przyczyny nie przystąpi do któregoś z egzaminów w pierwszym terminie, będzie mógł napisać go od 8 do 14 lipca. Swoje wyniki abiturienci poznają najpóźniej 11 sierpnia, a 8 września ci, którzy nie zdadzą wyłącznie jednego egzaminu, będą mogli napisać poprawkę. O jej rezultacie zostaną poinformowani 30 września.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.