5 lutego obchodzimy Dzień Świętej Agaty zwanej również Agatą Sycylijską, dziewicą, męczennicą, świętą Kościoła katolickiego. Święta Agata jest patronką pielęgniarek, matek karmiących oraz zawodów związanych z ogniem.
O wstawiennictwo proszona jest przy zagrożeniach związanych z ogniem i pożarami, ma również chronić Sycylię przed wybuchami Etny.
Zgodnie z opisem męczeństwa pochodzącym z V wieku, Agata pochodziła ze znamienitego rodu rzymskiego. Urodziła się w Katanii na Sycylii. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej postanowiła żyć w dziewictwie. Gdy odrzuciła rękę namiestnika Sycylii Kwincjana, oddano ją do domu rozpusty. Mimo to zachowała dziewictwo i nie wyparła się Chrystusa. Kiedy cesarz Decjusz rozpoczął prześladowania chrześcijan, Kwincjan jako jedną z pierwszych postawił przed sądem Agatę. Skazano ją na tortury, podczas których odcięto jej piersi. Z nastaniem niespodziewanego trzęsienia ziemi namiestnik nakazał zaprzestania tortur, dostrzegając w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć rzucona na rozżarzone węgle 5 lutego 251 r.. Jej ciało zostało pogrzebane przez chrześcijan poza miastem.
W dniu św. Agaty w Kościele błogosławi się chleb, sól, wodę, które mają zapobiegać pożarom, szczególnie tym wywołanym uderzeniem pioruna. Poświęcone kawałki chleba wrzucało się do ognia, by wiatr odwrócił pożar w kierunku przeciwnym. W dniu jej pamięci karmi się bydło poświęconą solą i chlebem, by je uchronić od zarazy.
Popularne przysłowia związane z Świętą Agatą:
- „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”
- „W dzień Agaty, to dopiero pół zimy rogatej”
- „Św. Agata w zimę bogata”
- „Święta Agata chatę wymiata”
Inf. Wikipedia