Geocaching to gra terenowa umożliwiająca poszukiwanie i chowanie „skarbów”. Wykorzystując jej założenia, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego promuje bioróżnorodność Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Zainteresowanie geocachingiem jako ciekawą formą aktywności na powietrzu stale rośnie i wciąż przybywa jej zwolenników.
– Nauka przez zabawę to zawsze atrakcyjna opcja spędzania wolnego czasu dla dzieci oraz wielu dorosłych. Postanowiliśmy to wykorzystać – mówi Agnieszka Trela, koordynatorka projektu z Departamentu Ochrony Środowiska w UMWO.
Urzędnicy podchwycili modny trend, by „przemycić” treści edukacyjne dotyczące terenu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, uczestnicząc w projekcie „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego”.
– W ramach tego projektu założono m.in. 20 tzw. skrytek o tematyce przyrodniczej związanej z walorami wodno-błotnymi Stobrawskiego Parku Krajobrazowego – mówi koordynatorka. – Wytyczona poprzez skrytki, czyli „kesze” ścieżka prowadzi przez miejsca atrakcyjne przyrodniczo w okolicy Ładzy, gdzie znajduje się siedziba Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Dodajmy, że koszt całego projektu to kwota 5 mln złotych, a cześć realizowana przez urząd marszałkowski i Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych wynosi 340 000 zł na różnego typu działania związane z edukacją przyrodniczą.