Polsko-czeska integracja w Broumovie. Studenci z UO odwiedzili przyjaciół z Czech [ZDJĘCIA]

Studenci przez cztery dni mieszkali w zabytkowym klasztorze w Broumovie.   © Michał Wanke / UO

Studenci z Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Hradec Kralove uczestniczyli w projekcie „Borders and Dialogue” dotyczącym polsko-czeskiego pogranicza oraz jego dziedzictwa, tożsamości i kultury. Obie grupy spotkały się w czeskim Broumovie, ale ich działania nie ograniczały się wyłącznie do tego przygranicznego miasta.

Wyjazd trwał od 4 do 7 października. Uczestniczyło w nim ponad 50 studentów trzeciego roku z kierunków: English in Public Communication, socjologia i psychologia. Natomiast czescy studenci, którzy na co dzień uczą się w mieście Hradec Kralove, reprezentowali kierunek komunikacja transkulturowa.

Grupa z opolskiego uniwersytetu, składała się z osób pochodzących z Polski, Ukrainy, Hiszpanii, Iranu i Stanów Zjednoczonych. Wśród czeskich studentów byli zaś nie tylko Czesi i Czeszki, ale również Słowenka. Wszyscy mieszkali i integrowali się przez cztery dni w barokowym klasztorze benedyktynów w Broumovie.

Temat: polsko-czeskie pogranicze

Uczestnicy tego międzynarodowego projektu wiedzę zdobywali podczas wykładów i zajęć praktycznych prowadzonych w klasztorze i okolicach. Wykładali dla nich dr Wojciech Opioła z UO („Pogranicze polsko-czeskie – jego pamięć i tożsamość”) oraz niezależny artysta i znawca regionu Petr Bergmann („Pogranicze czesko-polskie i jego ludność”).

Studenci spotkali się też z Antonim Matuszkiewiczem, polskim pisarzem i poetą mieszkającym w Broumovie, z którym mogli podyskutować o twórczości i życiu w Czechach, pochodzeniu z Kresów i dzieciństwie na Dolnym Śląsku. O regionie opowiedział im również dr Frantisek Burda, który przygotował na tę okazję mnóstwo fotografii okolicznych budynków i krajobrazów.

Integracja poprzez naukę

Studenci poznawali okolicę nie tylko w trakcie wykładów, ale również podczas zajęć terenowych. Na przykład czescy wykładowcy oprowadzili ich po Broumovie. Innym razem kilkudziesięciu uczestników projektu trafiło do dziewięciu polsko-czeskich grup, w których wykonywali zadania w terenie.

Każda grupa musiała znaleźć wyznaczony obiekt, sfotografować go i napisać o nim notatkę, która wraz ze zdjęciami trafi na wystawę. Obejrzeć ją będzie można w klasztorze w Broumovie, a wiosną w zamku znajdującym się w Mosznej niedaleko Krapkowic.

Studenci z UO i UHK obejrzeli też film „Pokot”, którego akcja toczy się w Kotlinie Kłodzkiej znajdującej przy granicy z Czechami. Film Agnieszki Holland na bazie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk sprowokował studentów i kadrę akademicką do dyskusji na temat łowiectwa w Polsce.

Drzewa symbolem przyjaźni

Czterodniowy projekt zwieńczyła akcja „Powrót do drzew”. Studenci z obu uniwersytetów posadzili po 20 drzew po obu stronach granicy: w polskim Radkowie Kłodzkim i czeskiej Studenej Vodzie. Pomogli im w tym uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radkowie. W ten sposób uczestnicy projektu nie tylko zrobili ukłon w stronę natury, ale również symbolicznie ugruntowali sąsiedzką przyjaźń pomiędzy Polakami a Czechami.

Projekt „Borders and Dialogue” zrealizowano w ramach Grantów Wyszehradzkich. Napisali go i koordynują dr Ludek Jirka z Uniwersytetu Hradec Kralove i dr Michał Wanke z Uniwersytetu Opolskiego. W warsztatach uczestniczyli też prof. Tomas Petracek, dr Jana Karlova, dr Frantisek Burda, dr David Bouma i dr Petr Macek z UHK oraz Marcin Deutschmann z UO. Kolejną edycję warsztatów zaplanowano na wiosnę, tym razem po polskiej stronie – w Mosznej.

(TCH)

fot. Michał Wanke / UO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie