Dziś (10 lutego) ruszyło głosowanie na projekty 4. Edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród 54 inicjatyw znalazły się dwie z naszej okolicy.

Wystartowała 4. Edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego – zachęcamy do głosowania

O projektach zgłoszonych do tegorocznej edycji MBO opowiada Rafał Kampa – lider zadania „Aktywna integracja – łączy nas Odra” edycja II.

Drugie zgłoszone zadanie to „Aktywni przekraczają granice” edycja II, którego liderką jest Beata Wolny – sołtys wsi Chróścice.

W Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim startujemy już po raz czwarty, w poprzednich edycjach udało nam się pozyskać ponad 500 tys. złotych. Te środki przede wszystkim odciążają budżet gminy i umożliwiają organizację różnych wydarzeń kulturalnych i społecznych. To idealne wyjście, w sytuacji gdy w budżecie brakuje środków na tego typu działania – mówi Rafał Kampa.

Zgłoszone zadania obejmują organizację festynów, wydarzeń sportowych, szkoleń, wyjazdów, ale również zakup sprzętu dla straży pożarnych, sołectw czy organizacji pozarządowych.

We wtorek (8 lutego) liderzy zadań oraz osoby zaangażowane w pozyskiwanie środków z MBO, zorganizowali „spotkanie robocze”. Podzielono obowiązki, wyznaczono rejony, w których zbierane będą głosy oraz osoby koordynujące prace w poszczególnych rejonach.

Co zaplanowano w tym roku?

W ramach pierwszego zadania planowane są wydarzenia takie jak: turniej sołectw, gminne zawody strażackie, gminny dzień dziecka, środki dla grup działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim czy Święto Ziemniaka.

W drugim projekcie zawarto festyny (m.in. na boiskach TOR Dobrzeń Wielki, VICTORIA Chróścice, LZS Kup), Śląski Oktoberfest, Zlot Oldtimerów czy Paradę Świąteczna w Chróścicach.

Zachęcam mieszkańców do głosowania, gdyż dzięki pozyskanym środkom nasza gmina nie tylko nie przestanie funkcjonować pod względem wydarzeń kulturalnych i sportowych, ale również zakupiony zostanie dodatkowy sprzęt dla sołectw i straży pożarnych – dodaje Rafał Kampa.

Jak głosować?

Głosować na wybrane projekty można za pośrednictwem strony: https://glosowanie.opolskie.pl/ lub specjalnych kart do głosowania.

W przypadku papierowych kart do głosowania, wyróżniamy dwie: dla mieszkańców powiatu opolskiego oraz miasta Opola. Pamiętajmy, ważne jest miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.

Jakie są różnice?

Na odwrocie karty znajdują się wyszczególnione zadania, wśród zadań subregionalnych w obu przypadkach znajdziemy projekt „Aktywna integracja – łączy nas Odra” edycja II. Końcówka kodu – 25.

Natomiast w przypadku kart do głosowania dla mieszkańców Opola, wśród zadań powiatowych nie znajdziemy projektu „Aktywni przekraczają granice” edycja II, gdyż dotyczy on powiatu opolskiego ziemskiego.

Zostały również zmienione zasady głosowania, weryfikacja odbywa się nie za pomocą numeru PESEL jak dotychczas, a za pośrednictwem numeru telefonu. Co ważne, jeden numer telefonu umożliwia wypełnienie aż 5 kart do głosowania. Ważne, może powielić się numer, ale nie dane osób głosujących. Dla przykładu: podając jeden numer telefonu możemy wypełnić karty do głosowania 5-osobowej rodziny, każdy z członków wypełnia kartę swoimi danymi. Co ciekawe głosować mogą również najmłodsi, jednak poniżej 16 roku życia, na dole karty musi widnieć podpis rodzica lub opiekuna prawnego.

Bardzo ważne – mieszkańcy Opola, w rubryce „powiat” powinni wpisać „miasto Opole”.

Od dziś wolontariusze ruszają w teren by zbierać głosy na lokalne projekty. Wolontariusze będą posiadać upoważnienia podpisane przez liderów zadań, karty do głosowania oraz spis planowanych w ramach projektów działań.

Do głosowania zapraszamy nie tylko mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki oraz miasta Opola, ale także osoby z sąsiednich gmin. Organizowane w ramach zadań wydarzenia kierowane są do wszystkich mieszkańców województwa opolskiego.

Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa Opolskiego za stworzenie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, który umożliwia pozyskiwanie środków na tego typu działania. To pokazuje, że każdy jeśli ma wolę i grupę zaangażowanych w działanie osób może pozyskać środki na realizację zadań – dodaje Rafał Kampa.

Liderzy stoją na czele grupy mocno zaangażowanych osób, każdy może dołączyć i wesprzeć ich działania. Jak podkreśla Rafał Kampa, nic nie mogłoby się wydarzyć bez tych aktywnych ludzi.

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w pozyskiwanie środków z MBO osobom, a jest ich bardzo dużo, są to sołtysi, prezesi ochotniczych straży pożarnych, szkoły, organizacja pozarządowe, radni. To również Urząd Gminy Dobrzeń Wielki z wójtem Piotrem Szlapą na czele. Mamy nadzieje, że w tym roku również uda nam się zdobyć fundusze – podsumowuje Rafał Kampa.

Przypominamy, od 10 do 25 lutego można głosować na zadania 4. Edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować można za pośrednictwem Internetu lub kart do głosowania. Karty znajdują się w Urzędzie Gminy w Dobrzeniu Wielkim, Gminnym Ośrodku Kultury oraz okolicznych szkołach. Na terenie gminy działać będą również wolontariusze zbierający głosy.

Zapraszamy do głosowania.

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie