Witold Stypa, artysta zafascynowany nową fizyką oraz spuścizną naukową fizyka stworzy w Opolu „rzeźbę w wyobraźni”. 

Pochodzący ze Śląska, ale od wielu lat mieszkający w Berlinie, Witold Stypa zajmuje się badaniem możliwości interpretacji fizyki kwantowej poprzez narzędzia, jakie daje nam sztuka. Artysta prowadzi jedyne na świecie Muzeum Przyszłości, w którym eksponatami są idee – artystyczne wizualizacje.

Stypa jest zafascynowany nową fizyką oraz spuścizną naukową Teodora Kaluzy – fizyka pochodzącego z Opola i żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Kaluza opracował m. in. teorię piątego wymiaru.

– Teodor Kaluza należy do 60. najważniejszych fizyków na świecie – tłumaczy Witold Stypa. – Mimo, że jego teoria była rewolucyjna, on sam był bardzo skromną osobą, nie zależało mu na popularności. Władał 16. językami, w domu porozumiewał się językiem matematyki – po arabsku. Był intelektualnym uosobieniem wolności.

Witold Stypa stworzy na podstawie obliczeń naukowca „rzeźbę w wyobraźni”

Artysta na podstawie „matrycy kaluzowskiej” stworzył bazę 24. punktów – koordynatów, związanych z interakcją elektronu z fotonem i mających swoje odniesienie na Wyspie Pasiece. Każdy z odbiorców pracy otrzyma zestaw danych GPS i samodzielnie, w swojej wyobraźni, połączy linie pomiędzy wskazanymi punktami. Rzeźba, która powstanie w wyniku tego eksperymentu, zaistnieje jedynie w naszych myślach.

– Ten projekt jest treningiem wyobraźni, ponieważ nie dostaniemy tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, czyli gotowego produktu – wyjaśnia Stypa. – Żyjemy w świecie gotowych obrazów, a przecież obraz zawsze był narzędziem manipulacji. Aby w mózgu powstawały nowe połączenia neuronowe, potrzebny jest impuls, stymulacja. Myślenie abstrakcyjne jest naszym największym osiągnięciem. Chcę pokazać ludziom, że nauki nie trzeba się bać, że to co wydaje się trudne, tak naprawdę proste.

– Sztuka zawsze miała absolutny związek z fizyką – dodaje. – Myślenie twórcze polega na zespoleniu wszystkich możliwych danych w całość twórczą, która może prezentować się w przeróżny sposób, np. za pomocą sztuki. Najważniejsze, by najpierw zgłębić sedno naszego postrzegania świata poprzez badania naukowe i filtr, który nazywamy sztuką.

Wernisaż abstrakcyjnych prac malarskich artysty oraz tworzenie rzeźby w wyobraźni odbędzie się 11 czerwca o godz. 18.00 w Galerii M (ul. Powstańców Śląskich 19). 

Wystawie będzie towarzyszył wykład o teoriach Teodora Kaluzy i projekcja 20-minutowego filmu, którego powstanie sfinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Projekt będzie udostępniony do zwiedzania w niedzielę (12 czerwca) w godz. 12.00 – 17.00.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Wyspy Pasieki. Kuratorką festiwalu jest Agnieszka Dela-Kropiowska.

„Rzeźba w wyobraźni” –  projekt Witolda Stypy w Galerii M

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

Skomentuj

O Autorze