W najbliższą niedzielę wystartuje kolejna, już szósta edycja Opolskich Wycieczek Przyrodniczo-Historycznych – cyklicznej inicjatywy Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Tym razem cel wyprawy to przyroda i zabytki Czarnowąsów.

Opolskie Wycieczki Przyrodniczo-Historyczne organizowane są od 2016 roku i nie odbyły się tylko raz – w 2020 roku. O genezie wycieczek opowiada Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

– Od kilku lat odwiedzałem różne części Opola, głównie w celu obserwacji ptaków, choć nie były mi też obojętne zabytki. Stwierdziłem, że warto zacząć na podobne wyprawy zabierać innych, żeby mogli lepiej poznać obce dla nich rejony Opola, interesujące obiekty, także te nieopisywane w przewodnikach, no i oczywiście przyrodę stolicy województwa. Istotnymi celami są też integracja opolan oraz zachęcenie ich do aktywności fizycznej. W ramach tych wycieczek zdarza nam się odwiedzać też sąsiednie gminy.

Opolskie Wycieczki Przyrodniczo-Historyczne od początku są współfinansowane przez Miasto Opole.

– Za nami już 28 wypraw – podkreśla Łukasz Berlik. – W tym roku odbędą się 3 kolejne: pierwsza na terenie Czarnowąsów, druga głównie na terenie Wróblina, trzecia natomiast – stanowiąca nagrodę dla najbardziej aktywnych uczestników pierwszych dwóch wycieczek – będzie rejsem z Opola do Chróścic. Zostanie on zorganizowany dzięki naszemu finansowemu wkładowi własnemu, który pokryje w całości darowizna celowa od biura podróży Itaka.

– Myślę, że warto dać sobie szansę na przeżycie takiej przygody, bo uczestnicy podobnego całodziennego rejsu, który zorganizowaliśmy w 2018 roku, byli bardzo zadowoleni. Dlatego zapraszam na pierwszą wycieczkę, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę (7 sierpnia) w Czarnowąsach. Poprowadzi ją wraz ze mną Łukasz Furowicz, mój zastępca i prezes Stowarzyszenia „Nasze Czarnowąsy”.

Wycieczkowicze zobaczą m.in. zespół klasztorny norbertanek, młyn, barokową figurę św. Jana Nepomucena, krzyże przydrożne, kapliczki, przejdą się nad Małą Panwią.

– W trakcie całej wędrówki bez wątpienia zaobserwujemy sporo pięknych ptaków i innych zwierząt – przekonuje prezes OTP. – Mile widziani będą zarówno piechurzy, jak i rowerzyści, oczywiście w każdym wieku.

Społecznicy z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego już od ponad pięciu lat prowadzą działalność naukową i edukacyjną. Ich celem jest m.in. ochrona przyrody, edukacja przyrodnicza i promocja walorów przyrodniczo-historycznych województwa opolskiego.

Fot. Łukasz Berlik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze