Mieszkańcy gminy Pokój mogli wczoraj (20 listopada) udać się na warsztaty prowadzone przez dr Emilię Lichtenberg – Kokoszkę oraz ks. Mariusza Stafę. Tematem wykładów były trudności w nauce oraz wpływ Internetu na młodych ludzi.
Dr Emilia Lichtenberg – Kokoszka jest wykładowcą na Uniwersytecie Opolskim w Instytucie Nauk Pedagogicznych. Na warsztatach poruszyła temat tego jak odkryć pewne predyspozycje, talenty oraz jak uczyć się szybko i skutecznie.
– Przyjechałam tutaj na prośbę księdza, który poprosił mnie abym poprowadziła warsztaty o tym jak lepiej się uczyć. Ja takie wykłady prowadzę już od bardzo wielu lat, dlatego, że moje dzieci właśnie miały podobne problemy, problemy w nauce. To dla nich przygotowałam sposoby jak lepiej i skuteczniej się uczyć. Jeśli ktoś chciałby sięgnąć po takie różne materiały pokazujące jak się dobrze i szybko uczyć , jak rozpoznać własne talenty to na mojej stronie internetowej www.emilia.ui.opole.pl jest zakładka „Poznać siebie i swojego ucznia”. Można tam znaleźć i różne testy i prezentacje do tych testów oraz interpretacje – mówiła Emilia Lichtenberg Kokoszka
– Prowadzę bardzo dużo różnych warsztatów, w bardzo wielu miejscach, wykładam przedmiot – biomedyczne i psychopedagogiczne podstawy rozwoju człowieka od poczęcia, aż do śmierci – gdzie mówię o rozwoju poczętego dziecka, bo jest to moją pasją. Wiążą się z tym moje zainteresowania naukowe. Gdzie ktoś mnie zaprosi, wszędzie jestem – dodaje
Ks. mgr-lic. Mariusz Stafa jest proboszczem parafii w Fałkowicach. Ukończył studia doktoranckie. Na warsztatach poruszył temat : jak Internet wpływa na nasz mózg.
FOMO : choroba (ang. Fear of Missing Out). „lęk przed pominięciem” albo „lęk przed odłączeniem”, spowodowana używaniem mediów społecznościowych. Sprawdzenie profili w mediach jest pierwszą rzeczą, którą często robią młodzi po przebudzeniu i ostatnią przed zaśnięciem, oraz podczas ważnych spotkań, szkole, w kinie, a nawet – jak 8% polskich internautów – w kościele. Zbyt długie korzystanie z Internetu, znalezienie w nim łatwiej interesującej ucieczki od rzeczywistości rodzi jednocześnie trudności w świecie rzeczywistym, które łatwo doprowadzają do czegoś co aktualnie nazywamy najczęściej „uzależnieniem od Internetu” ( ZUI) Informacje wpływające do pamięci roboczej – to tzw. obciążenie poznawcze. Kiedy zbyt wiele informacji mózg musi przetworzyć nie jesteśmy ich w stanie zachować w pamięci długotrwałej. Zdolność koncentracji zależy od pamięci roboczej a zdolność zapamiętywania (konsolidacji) zależy głównie od skupienia, czadu, czytania linearnego. Wysokie obciążenie poznawcze wobec wciąż zmieniających się obrazów w Internecie potęguje rozproszenie
w pamięci poznawczej czego skutkiem jest nikła i ulotna ilość wiadomości przeniesionych do pamięci trwałej ( zmiana neuroidalnych połączeń) Gdy nasz mózg jest przeciążony -czynniki rozpraszające rozpraszają nas tym bardziej, stąd „nie pamiętanie” co mówią młodym rodzice, nauczyciele itd.. Gdy wykonujemy wiele zadań naraz, tak naprawdę uczymy się robić coś sprawnie, jednak powierzchownie i ćwicząc nasz mózg, aby zwracał uwagę na bzdety. Google pomaga nam się rozerwać i rozrywa na strzępy naszą uwagę.
Każde takie wydarzenie rzuca światło na pewne problemy, zagadnienia, z którymi najczęściej mierzą się rodzice, pedagodzy i jeśli pozwaną nam unikać błędów, to zawsze są progresem.
Wykład rozpoczął się o godz. 15.00 i miał miejsce w OSP w Fałkowicach.