Gminna Biblioteka Publiczna z/s w Popielowie od lipca do końca listopada 2022 roku realizowała projekt pn. „Leśna integracja i edukacja”, w ramach którego dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach dotyczących ekologii, ochrony środowiska, tematyki leśnej i nie tylko. Teraz nadszedł czas na podsumowanie działań projektowych.
Podczas wakacji zajęcia warsztatowe odbywały się w bibliotece głównej w Popielowie oraz w dwóch filiach bibliotecznych: w Stobrawie i w Karłowicach. Dzieci biorące udział w projekcie, w oparciu o literaturę, pogłębiały wiedzę o lesie, który nas otacza, poznawały ciekawostki związane z jego ekosystemem oraz współczesnymi zagrożeniami. Najmłodsi ,,podróżowali” razem z bohaterami książki „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Na końcu wędrówki, młodzi podróżnicy znaleźli się w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.
Z kolei podczas praktycznej części warsztatów, dzieci miały okazję poznać nowe techniki plastyczne. Wykonały masę porcelanową, spróbowały swoich sił z decoupage czy malowaniem na szkle. Ponadto mali uczestnicy zajęć tworzyli własne komiksy, dzięki czemu zaznajomili się z takim rodzajem opowieści. Wszystko to pozwoliło rozwinąć ich wyobraźnię i zdolności twórcze.
— Mam nadzieję, że dzięki realizacji projektu udało nam się zwrócić uwagę młodych mieszkańców gminy Popielów na wyjątkowość leśnego ekosystemu, obok którego żyjemy oraz potrzebę dbania o każde drzewo. Przy okazji pokazaliśmy, że w bibliotece można twórczo spędzić czas — zaznaczyła Barbara Kopka, kordynatorka projektu.
Podczas trwania bibliotecznych warsztatów, skupiano się również na możliwościach wykorzystania tego, co nas otacza. Dzieci wykonały kartki z lasu, tworząc kompozycje z zaschniętych kwiatów i liści, a robiąc maski potwora z lasu, wykorzystały dodatkowo suche patyki, szyszki i żołędzie. Najbardziej kolorowym efektem warsztatów były prace plastyczne, dotyczące drzewa. Jedno drzewo, cztery pory roku, 50 dzieci. Z wszystkich prac przygotowano wystawę, która obrazuje, że gmina Popielów w oczach najmłodszych jej mieszkańców jest kolorowa i piękna.
Wernisaż wystawy prac odbył się podczas spotkania z Adamem Janickim — pracownikiem Nadleśnictwa Kup, który gościł w bibliotece w Popielowie. Opowiedział on o swojej pracy, a także o tym, co aktualnie dzieje się w lesie, obok którego żyjemy. Dodatkowo od września aktywnymi uczestnikami działań projektowych były podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Stobrawie oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Starych Siołkowicach.
W listopadzie odbyło się także spotkanie w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Warsztaty dotyczące tropów, spacer i zabawy w lesie oraz ognisko, to tylko oficjalne zakończenie działań projektowych. ,,Leśna integracja i edukacja” trwa w gminie Popielów przez cały czas, aby chronić piękno, które nas otacza i by kolejne pokolenia również mogły nim się zachwycać.
Projekt ,,Leśna edukacja i integracja” został sfinansowany przez Fundację PZU.
fot. Gminna Biblioteka Publiczna z/s w Popielowie