W siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy, odbyło się spotkanie pt. „Życie w sąsiedztwie wilków”. Na wydarzenie zapraszał oddział Stobrawskiego PK z Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych wspólnie ze Stowarzyszeniem „Z szarym za płotem”.

Opolszczyzna jest regionem bardzo atrakcyjnym dla turystów oraz miłośników wędrówek i skrywa w sobie wiele skarbów, które świadczą o wyjątkowości tego miejsca. Na terenie województwa opolskiego znajdują się trzy parki krajobrazowe: „Stobrawski”, „Góra Św. Anny” i „Góry Opawskie”. Owe trzy Parki Krajobrazowe zajmują blisko 8% ogólnej powierzchni całego województwa. Pierwszy z nich jest najmłodszym parkiem na opolszczyźnie, znajduje się także na 11 miejscu największych Parków Krajobrazowych w Polsce.

Co raz częściej w regionie można zaobserwować wilki, dla których czymś naturalnym jest przechadzanie się nocą przez lub w pobliżu wsi, w celu przemieszczania się na większe odległości oraz migracji w dalsze części swojego terytorium. Czasami widziane są także za dnia. Ludzie najczęściej, gdy zaobserwują drapieżnika, reagują paniką i dokonują błędnej interpretacji jego zachowań, gdyż nie mają świadomości tego jakie zachowania są dla nich naturalne, a które faktycznie mogą świadczyć o zbliżającym się zagrożeniu. Ataki na ludzi ze strony tego zwierzęcia zdarzają się bardzo rzadko. W sytuacji, gdy już do takiego spotkania dojdzie należy skonsultować się z ekspertem – pracownikiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ważną uwagą jest to, aby na terenach występowania tego drapieżnika nie pozostawiać resztek jedzenia (na polach, parkingach, w lasach itp.), gdyż może to doprowadzić do habituacji, czyli przywyknięcia do obecności człowieka, które wynika z łatwości zdobycia pożywienia.

O wilku, dla wilka, z wilkiem. „Życie w sąsiedztwie wilków” spotkanie w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

Fot. ZOPK

Spotkanie pt. „Życie w sąsiedztwie wilków” odbyło się dzisiaj, 27 lutego, o godzinie 17.00 w siedzibie Parku w Ładzy. Na wydarzenie obowiązywały zapisy, ilość miejsc była ograniczona. Udział w spotkaniu był bezpłatny i skierowany był do osób pełnoletnich.

PROGRAM SPOTKANIA:

Stobrawski Park Krajobrazowy

– Kilka słów o Parku i jego wilkach

Stowarzyszenie „Z szarym za płotem”

– Status prawny gatunku

– Mity, stereotypy, fakenewsy

– Grupa rodzina

– Wielkośc terytorium grupy rodzinnej

– Baza pokarmowa

– Rola wilka w przyrodzie

– Śmiertelniość (świerzbowiec)

– Spotkania z wilkami

– Psy na obszarach bytowania wilków

– Nie śmieć

Fot. ZOPK

Czego można było się spodziewać po tym spotkaniu?

– Wilki są takim gatunkiem, który rzeczywiście wzbudza duże emocje. Jest masa ludzi, dla których ten wilk jest wyjątkowym gatunkiem, bardzo charyzmatycznym i pozytywnie kojarzonym. Natomiast jest też grupa osób, dla których ten wilk jest postrzegany negatywnie, bądź przez pryzmat strachu, bądź jakichś założeń, które nie do końca są zgodne z prawdą. Ideą tego spotkania jest pokazanie biologii wilka, jak również rozprawienie się z tymi wszystkimi mitami i stereotypami, które funkcjonują w prasie, w mediach. Temat wilka, nie zawsze przedstawiany jest we właściwy sposób. Dlatego zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców, tutaj do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie ten wilk występuje, po to by mogli posłuchać tego jaka rzeczywiście jest prawda. Jak ten wilk wygląda, jak się zachowuje, kiedy należy się obawiać, kiedy należy reagować, a kiedy jego zachowania są zupełnie normalne – mówił Michał Stelmaszyk, zastępca dyrektora Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

– Dzisiejsze spotkanie, jest takim kursem podstawowym z wiedzy o wilkach, gdzie będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Pokażemy i opowiemy, jak funkcjonuje wilk, wilcza rodzina, czego można się po nich spodziewać i czy na pewno jest się czego bać, a może istnieje jakaś możliwość funkcjonowania obok siebie – mówiła Ewa Przepiórka, członek Stowarzyszenia „Z szarym za płotem”.

Skąd wziął się pomysł?

-W ostatnim czasie dostajemy coraz więcej zgłoszeń od osób, które boją się obecności wilków na terenie Stobrawskiego PK. Dodatkowo na portalach społecznościowych oraz w mediach pojawia się coraz więcej nieprawdziwych informacji dotyczących tego gatunku. Dostrzegamy również, że wśród osób, które mieszkają gdzieś daleko, wilk jest kojarzony bardzo pozytywnie, natomiast w momencie, gdy ten wilk, jest blisko nas, te lęki i obawy są zdecydowanie większe. Ludzie, którzy tej wiedzy, świadomości na temat tego gatunku nie mają to takie obawy mogą występować. Z naszej strony, ze strony instytucji, która zajmuje się ochroną przyrody, która ma na celu również chronienie tego gatunku, zauważyliśmy taką potrzebę i zdecydowaliśmy się przybliżyć ludziom charakterystykę wilka. Kiedy należy się bać i kiedy reagować, jak się zachowywać w określonych sytuacjach, co i kiedy, należy zgłosić do instytucji, takiej jak, np. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, czy innych służb ochrony przyrody, a kiedy te zachowania są całkowicie normalne – dodaje Michał Stelmaszyk.

– Uważam, że takie spotkania są jak najbardziej potrzebne w zasadzie w całej Polsce, ponieważ wilk rozszerza swój zasięg występowania i ludzie po prostu nie wiedzą, czego mogą się spodziewać, nie znają biologii wilka, nie wiedzą co jest naturalne, a co nie. Najlepiej organizować takie spotkania prewencyjnie, zanim dojdzie do jakichś konfliktów, do ścierania się człowieka, z wilkiem, żeby po prostu poznać go i zobaczyć co i jak – dodaje Ewa Przepiórka.

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".