W poniedziałek (12 czerwca) swoje działanie rozpoczęła „Euroville” – wioska europejska, stworzona w ogrodach Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu przez grupę wolontariuszy z całej Europy. W zielonej przestrzeni wokół biblioteki przygotowali stoiska, prezentujące kultury i zwyczaje ich krajów, zachęcające do odkrywania bogactwa europejskiej różnorodności, ale też wspólnych europejskich wartości. 

Do udziału w warsztatach, organizowanych w oparciu o stoiska, wspólnie z Samorządem Województwa Opolskiego, zaprosiliśmy szkoły i przedszkola z naszego województwa. Dodatkowo, w ramach „mobilnej wioski” wspólnie z grupą wolontariuszy planujemy objazd po szkołach regionu. Łącznie w projekcie weźmie udział blisko 400 dzieci i młodzieży z całego regionu. Będą mogli spotkać się z młodymi ludźmi – wolontariuszami z Włoch, Hiszpanii, Francji, Belgii, Turcji, Azerbejdżanu, Gruzji i Polski.

W ogrodach biblioteki będzie można spotkać wolontariuszy w dniach: 12-14 czerwca (12-13 czerwca w godz. od 10.00 do 14.00, a 14 czerwca w godzinach popołudniowych), podczas V Opolskiego Kongresu Młodzieży w dniu 16 czerwca, a także w dniach 20-21 czerwca (w godz. od 10.00 do 14.00). W pozostałe dni zaplanowano objazd po Opolszczyźnie. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia europejskiej wioski w ogrodzie WBP.

Zależy nam na tym, żeby pokazywać i promować otwarty, wielokulturowy i proeuropejski charakter województwa opolskiego i jego mieszkańców, zachęcać do odkrywania i budowania zrozumienia bogactwa różnorodności, od najmłodszych lat kształtować wśród dzieci i młodzieży postawę szacunku dla tego, co inne i ciekawość świata. Jednocześnie, w Euroville świętować będziemy 20-lecie sieci informacji młodzieżowej Eurodesk, którą na Opolszczyźnie reprezentuje właśnie nasze stowarzyszenie.

Projekt stworzony przez wolontariuszy goszczonych przez Stowarzyszenie „Europa Iuvenis” w ramach projektu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Wioska europejska w ogrodach Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie