Prawie połowa Polaków informacje o tym, co dzieje się w kraju i na świecie, czerpie z telewizji – wynika z czerwcowego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Bardzo popularny jest też internet, w przeciwieństwie do radia czy prasy.

Telewizja jest najważniejszym źródłem informacji dla 49% badanych. Nieco mniej, bo 37% z nich, opiera się natomiast na przekazie dostępnym w internecie. Telewizja i internet dominują więc na rynku medialnym i to bardzo wyraźnie. Bieżące informacje z radia czerpie już tylko 6% respondentów, 3% zasięga ich u innych osób, 1% w prasie, a 1% w innych źródłach.

CBOS zapytał przy tym respondentów o ich sympatie polityczne, po czym zestawił to z ich medialnymi preferencjami. Wśród zwolenników obozu rządzącego telewizja uzyskała 79%, a internet – 14% odpowiedzi, natomiast wśród sympatyków opozycji telewizja 42%, a internet 44%. Osoby nie sympatyzujące ani z rządzącymi, ani z opozycją również wybierały przede wszystkim telewizję (40%) i internet (46%).

Najpopularniejsze źródła informacji

Z jakich stacji Polacy najczęściej czerpią informacje na temat codzienny wydarzeń? Największą popularnością wśród osób bazujących przede wszystkim na informacjach podawanych w telewizji cieszą się kanały telewizji publicznej, które wskazało 52,8% respondentów. Kanały Polsatu są zaś głównym źródłem informacji dla 45,3%, a kanały TVN-u – dla 39,5% badanych. Inne polskie stacje telewizyjne, jako swoje najważniejsze źródło informacji, wskazało natomiast 3,8% widzów, a stacje zagraniczne – 0,5%.

Wśród polskojęzycznych portali informacyjnych prym wiodą Onet, Wirtualna Polska i Interia. Są one głównym źródłem informacji odpowiednio dla 38%, 31,3% i 17,3% badanych, którzy wiedzę o bieżących wydarzeniach czerpią głównie z internetu. Wśród mediów społecznościowych królują zaś Facebook (10,6%), YouTube (6,2%) i Twitter (2,8%), a wśród portali obcojęzycznych: BBC (0,7%), CNN (0,6%) i The Guardian (0,5%).

Jeśli natomiast chodzi o osoby bazujące głównie na informacjach usłyszanych w radiu, to słuchają one głównie stacji: RMF FM (50,1%), Radia Zet (42,1%) oraz Polskiego Radia wraz z jego oddziałami (20,6%). Wśród zwolenników prasy najpopularniejsze są natomiast: Gazeta Wyborcza (46,7%), Rzeczpospolita (18,4%) i Angora (17,9%).

W badaniu uczestniczyło 1081 Polaków

Raport „Źródła informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie” powstał na podstawie badania „Aktualne problemy i wydarzenia”, które trwało od 11 do 20 kwietnia. Fundacja przeprowadziła je na liczącej 1081 osób reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z bazy PESEL. Zastosowała w nim metody CAPI, CATI i CAWI.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.