Ponad 100 widzów przyszło na ostatnie wydarzenie z cyklu „Koncerty powiatowe – Muzyczna Mniejszość Niemiecka”. Odbyło się ono w niedzielę, 24 września, w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.
Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury pojawiły się: Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Bażany”, solistka Victoria Bewko i grupa taneczna „Silesia”. Wystąpił również lokalny zespół „Kupskie Echo” z Kup, a gwiazdą wieczoru była Andrea Rischka – artystka śpiewająca w językach polskim i niemieckim. Koncert poprowadziła natomiast Dominika Bassek.
– Dobrzeń to ostatnio taka „wyspa”, do której wracam. Tydzień temu śpiewałam na Śląskim Oktoberfeście w Dobrzeniu Małym, a dziś przyjechałam do Dobrzenia Wielkiego. Tutejsza publiczność dopisała, a ja wracam do siebie zadowolona i uskrzydlona – podkreślała Andrea Rischka. – Cieszę się, że niemiecka muzyka jest na Śląsku tak różnorodna i możemy pokazywać się z różnych stron, prezentując wiele odmiennych stylów. Mniejszość niemiecka ma się czym pochwalić, a takie koncerty są ku temu okazją.
@opowiecie.info Ponad 100 widzów przyszło na ostatnie wydarzenie z cykl „Koncerty powiatowe – Muzyczna Mniejszość Niemiecka”. Odbyło się ono w niedzielę, 24 września, w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim. #MuzycznaMniejszośćNiemiecka #MniejszośćNiemiecka #MN #TowarzystwoSpołecznoKulturalneNiemców #TSKN #DeutscheMinderheit #DM #Niemcy #Deutschland #GminaDobrzeńWielki #DobrzeńWielki #GOKDobrzeńWielki #GminnyOśrodekKulturywDobrzeniuWielkim ♬ Orchestra Adventure 1 – Happy Spread Music
– Nie ograniczamy się wyłącznie do stania przy mikrofonach i nutkach. W nas są życie i energia, cieszymy się każdym dniem, choć każda ma jakieś swoje smutki. Gdy jednak wychodzimy na scenę, wszelkie zmartwienia odsuwamy na bok i dobrze się bawimy – mówiła Maria Koschny z Kupskiego Echa. – Jako mieszkanki gminy, w której odbywa się koncert, zaprezentowałyśmy swoje stare i nowe piosenki, skupiając się oczywiście na tych najweselszych. Chciałyśmy zabawić publiczność i to się udało!
Wcześniej Dobrodzień, Biała i Strzelce Opolskie
Koncert w Dobrzeniu Wielkim był czwartym i ostatnim z cyklu „Muzyczna Mniejszość Niemiecka”. Wszystkie zorganizowało Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Pierwszy odbył się w Dobrodzieniu, drugi w Białej, a trzeci w Strzelcach Opolskich. Za każdym razem widzowie obcowali z innymi gatunkami muzycznymi.
W Dobrodzieniu koncert odbył się w kościele pw. św. Marii Magdaleny i stanowił modlitwę poprzez śpiew, w towarzystwie solistów i przy akompaniamencie instrumentalistów. W Gminnym Centrum Kultury w Białej królowała z kolei klasyka, dlatego wystąpiły: zespół dęty blaszany Light Brass i śpiewaczka operowa Jessica Glombek.
Natomiast w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich organizatorzy postawili na jazz. Zaprosili więc trio Silesian Jazz Daughters, które występowało przy akompaniamencie fortepianowym Adama Jarzmika. Muzyk akompaniował też solistce z mniejszości niemieckiej Annie Franik. Poza tym widzowie mogli posłuchać solistek Leny Bryi i Leny Mannsfeld z zespołu Akces.
Mniejszość niemiecka to różnorodność
Wstęp na wszystkie koncerty stanowiące projekt „Muzyczna Mniejszość Niemiecka” był bezpłatny. Ponadto organizatorzy prowadzili transmisje na żywo w swoich mediach społecznościowych. Kto nie mógł uczestniczyć w koncertach, ten mógł obejrzeć je za pośrednictwem YouTube’a TSKN SKGD i Facebook’a Mniejszość Niemiecka w Opolu / Deutsche Minderheit in Oppeln.
– Wszystkie koncerty oceniam jako bardzo udane. Dopisywali artyści i widzowie, sprzyjała nam również pogoda i zrealizowaliśmy wszystko, co sobie założyliśmy. Po koncertach kościelnym, klasycznym i jazzowym, w Dobrzeniu Wielkim postawiliśmy na rozrywkę – mówił Daniel Bewko z TSKN Opole, koordynator koncertów. – Wyjątkowość tych czterech wydarzeń polegała na tym, że występowali podczas nich artyści reprezentujący mniejszość niemiecką. Drugi powód to różnorodność, ponieważ na scenach pojawiały się: zespoły wokalne, solowi wokaliści, orkiestry dęte, zespoły pieśni i tańca oraz grupy taneczne. W ten sposób pokazaliśmy nasz dorobek.
„Koncerty powiatowe – Muzyczna Mniejszość Niemiecka” to przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny Niemiec. Inicjatywa ta łączy kulturowe dziedzictwo z pasją artystyczną i tworzy niezapomniane doznania dla mieszkańców regionu oraz miłośników muzyki.