Aleksander Śliwka zajął 3. miejsce w 89. Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Oznacza to, że siatkarz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle został wybrany trzecim najlepszym polskim sportowcem 2023 roku. Gala odbyła się 6 stycznia w Warszawie.

Aleksander Śliwka od kilku sezonów notuje passę wielkich sukcesów, a w 2023 roku zdobył prawie wszystko, co tylko się dało. Razem z klubowymi kolegami wygrał ogólnoeuropejską Ligę Mistrzów, w której finale ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Jastrzębski Węgiel. Z klubem wywalczył też Puchar Polski i Superpuchar Polski, a także sięgnął po wicemistrzostwo kraju. Z reprezentacją zdobył natomiast złoto Ligi Narodów i mistrzostwo Europy oraz triumfował w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

W 89. Plebiscycie Przeglądu Sportowego wyprzedzili go tylko Bartosz Zmarzlik, drużynowy i indywidualny mistrz globu, oraz zwyciężczyni Iga Świątek – pierwsza rakieta kobiecego tenisa na świecie. Męska reprezentacja narodowa siatkarzy otrzymała natomiast tytuł „Drużyna roku”, a jej trener Nikola Grbić – w latach 2019-2021 również szkoleniowiec ZAKSY – został „Trenerem roku”. Trudno się dziwić, bo dla polskiej siatkówki reprezentacyjnej i klubowej był to prawdopodobnie najlepszy rok w historii. Lepszy nawet od 2014 i 2018, gdy Polacy zostawali mistrzami świata.

Nagroda indywidualna sukcesem drużynowym

Statuetkę kapitanowi ZAKSY i drugiemu kapitanowi reprezentacji narodowej wręczył Ryszard Bosek. To legenda polskiej siatkówki, 359-krotny reprezentant kraju, mistrz świata z 1974 i mistrz olimpijski z 1976 roku. – Śledzę jego [Śliwki – przyp. red.] karierę długo, od jej początków. Cenię go za to, jakim jest człowiekiem. Tworzy zespół, którego jest siłą i mózgiem mentalnym. Cenię go i będę go chwalił, ile się tylko da. Mam nadzieję, że zobaczę jego złoty medal [olimpijski – przyp. red.]– przyznał Ryszard Bosek.

Aleksander Śliwka podkreślił, że odebrać statuetkę z rąk jednego z najwybitniejszych siatkarzy w historii to dla niego wielki zaszczyt. – Dziękuję bardzo Panie Ryszardzie. Chciałbym też ogromnie pogratulować wszystkim nominowanym oraz laureatom. Dziękuję kibicom za każdy głos oddany na mnie, ale nie o sobie chciałbym teraz opowiedzieć – mówił Śliwka. – Fakt, że podczas dzisiejszej gali trzeci raz staje tutaj przedstawiciel siatkówki pokazuje, jak wspaniałym dla naszej dyscypliny był rok 2023. Sukcesy były dziełem drużyn, w których miałem zaszczyt występować.

Sportowiec podziękował też kolegom z drużyny i pogratulował im, nazywając swoją nagrodę ich wspólnym sukcesem. Podziękował także rodzinie, narzeczonej i Łukaszowi Kaczmarkowi, przyjacielowi z ZAKSY i reprezentacji Polski. – To ludzie, na których zawsze mogę liczyć, są ze mną na dobre i na złe – podkreślał kapitan ZAKSY. – Cenię sobie ich wsparcie. Życzę sobie też, aby w przyszłym roku, na tej samej scenie, również stanął przedstawiciel siatkówki. Na tak wysokim lub jeszcze wyższym miejscu. Będzie to oznaczało drużynowe sukcesy, na których najbardziej nam zależy.

Kto w pierwszej dziesiątce plebiscytu?

Aleksander Śliwka to jeden z niewielu polskich siatkarzy, których doceniono w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Do tej pory wygrał go tylko jeden reprezentant tej dyscypliny. Bartosz Kurek został wybrany najlepszym polskim sportowcem 2018 roku, kiedy to Polacy wywalczyli trzecie w historii i drugie z rzędu mistrzostwo świata. Został wtedy też MVP mundialu i najlepszym siatkarzem Europejskiej Konfederacji Siatkówki (CEV). Podczas tego samego plebiscytu tytuł drużyny roku powędrował do reprezentacji siatkarzy, a trenera roku do jej selekcjonera Vitala Heynena.

Podczas tegorocznego plebiscytu w nominowanej dwudziestce znaleźli się też Michał Bryl i Bartosz Łosiak, którzy w październiku zdobyli brązowy medal mistrzostw świata w siatkówce plażowej w Meksyku. Nie znaleźli się jednak w pierwszej dziesiątce, do której po Idze Świątek (1.), Bartoszu Zmarzliku (2.) i Aleksandrze Śliwce (3.) trafili: Natalia Kaczmarek (4.), Piotr Żyła (5.), Wojciech Nowicki (6.), Hubert Hurkacz (7.), Martyna Klatt i Helena Wiśniewska (8.), Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Ewa Trzebińska (9.) oraz Adrian Meronk (10.).

Kapituła przyznała też siedem nagród specjalnych, w tym wymienione wyżej „Drużynę roku” i „Trenera roku”, które trafiły do polskich siatkarzy i ich selekcjonera. Tytuł „Superczempion” otrzymał natomiast Jakub Błaszczykowski, „Nadzieja olimpijska Paryż 2024” – Adrianna Kąkol, „Sport bez barier” – Witold Skupień, „Sportowe wydarzenie roku” – Memoriał Kamili Skolimowskiej, a „Mecenas sportu dzieci i młodzieży” – PKN Orlen.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego odbywa się od 1926 roku i uchodzi za najbardziej prestiżowy tego typu konkurs w Polsce. Jest też jednym z dwóch najstarszych na świecie – drugi organizowany jest od 1925 roku w Szwecji i nazywa się Svenska Dagbladets guldmedalj. Jest to plebiscyt na najlepszego szwedzkiego sportowca roku.

Pierwsza „10” 89. Plebiscytu Przeglądu Sportowego:

1. Iga Świątek – tenis

2. Bartosz Zmarzlik – żużel

3. Aleksander Śliwka – siatkówka

4. Natalia Kaczmarek – lekkoatletyka

5. Piotr Żyła – skoki narciarskie

6. Wojciech Nowicki – lekkoatletyka

7. Hubert Hurkacz – tenis

8. Martyna Klatt i Helena Wiśniewska – kajakarstwo

9. Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Ewa Trzebińska – szermierka

10. Adrian Meronk – golf

Nagrody specjalne 89. Plebiscytu Przeglądu Sportowego:

„Superczempion”: Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)

„Nadzieja olimpijska Paryż 2024”: Adrianna Kąkol (kajakarstwo)

„Drużyna roku”: reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn

„Trener roku”: Nikola Grbić (trener reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn)

„Sport bez barier”: Witold Skupień (biegi narciarskie)

„Sportowe wydarzenie roku”: Memoriał Kamili Skolimowskiej

„Mecenas sportu dzieci i młodzieży”: PKN Orlen

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.