„Święta noc” to koncert kolęd i pastorałek, podczas którego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wydarzenie odbyło się 21 stycznia w kościele w Fałkowicach.

Choć parafia św. Stanisława Biskupa widziała już dużo, wszak ma już przeszło 500 lat i znajduje się w ponad 700-letniej wsi, koncert zespołu „Śląsk” był w tym miejscu bardzo atrakcyjnym wydarzeniem. Widzowie po brzegi wypełnili miejscowy kościół, by obejrzeć artystów jednego z dwóch najbardziej rozpoznawalnych zespołów ludowych w kraju. Wystąpili dla nich soliści, chór i orkiestra.

Wstęp na to wydarzenie był bezpłatny. Wnętrze kościoła zostało ponadto pięknie ozdobione i klimatycznie podświetlone. Na zewnątrz stanęły z kolei stoiska z regionalnymi specjałami: swojską kiełbasą prosto z wędzarni, krokietami z barszczem oraz chlebem ze swojskim smalcem i kiszonym ogórkiem ze studni. Każdy też mógł napić się herbaty z goździkami i imbirem.

– Repertuar „Święta noc” przypomina nam wydarzenie, jakim były narodziny Pana Jezusa. To, co święte, rodzi dobro, miłość i zgodę. To szczególnie potrzebne w świecie tak obciążonym dziś przemocą, wojną, cierpieniem – podkreślał ks. Mariusz Stafa, proboszcz parafii w Fałkowicach. – Takie koncerty odbywają tu się od 8 lat. Regularnie przyjeżdża na nie około 1000 osób, tak też jest dzisiaj. Cieszymy się z tego i w kolejnych latach również chcemy organizować takie wydarzenia, bo warto.

„Śląsk” to znany w Polsce i na świecie zespół ludowy. Istnieje od 1953 roku, więc od ponad 70 lat propaguje w naszym kraju śląską kulturę ludową. I nie tylko ją, bo w repertuarze ma też dzieła z innych regionów. To między innymi tańce i pieśni, oratoria, opery i muzyka sakralna. Zespół posiada chór, orkiestrę i balet, których kierownikiem artystycznym jest Jarosław Świątek. Obecnie liczy ponad 100 artystów.

W ciągu tych siedmiu dekad „Śląsk” występował w 44 krajach na pięciu kontynentach, gdzie dał 8 tys. koncertów dla przeszło 26 mln widzów. Oprócz działalności artystycznej zespół prowadzi też edukacyjną, w tym warsztaty artystyczne i krajoznawcze. W swojej ofercie ma nawet zajęcia dla seniorów, w których łączy aktywność fizyczną ze zwiedzaniem i poznawaniem regionalnego folkloru.

– Pomysł zrodził się po koncercie filharmoników opolskich z panem profesorem Przemysławem Nuemannem na czele. Gdy odwiedziłem księdza seniora Stanisława rozważaliśmy zaproszenie tutaj zespołu Golec uOrkiestra lub Małej Armii Janosika – mówił ks. Mariusz Stafa. – Jednak ksiądz kanonik podsunął jeszcze jeden pomysł. Powiedział wtedy, że wystąpić u nas może też światowej klasy zespół „Śląsk”. Uruchomiliśmy więc kontakty z panią menadżer i kierownikiem zespołu, a lokalna społeczność bardzo zaangażowała się w organizację tego wydarzenia. Wsparły nas też okoliczne instytucje, wszystkim bardzo dziękujemy!

Koncert był współfinansowany ze środków własnych parafii i z budżetów: Starostwa Powiatowego w Namysłowie, Gminy Pokój oraz Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Pokoju. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła z kolei redakcja Opowiecie.info.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.