Nie tylko stoiska, ale także szereg takich wydarzeń, jak koncerty, warsztaty, wystawy, degustacje i nabożeństwo, znalazły się w programie tegorocznego jarmarku w Opolu-Bierkowicach. Wydarzenie odbyło się 24 marca, czyli w Niedzielę Palmową.

Wśród wystawców dominowali ci, którzy sprzedawali rękodzieło i wyroby kulinarne. Kupić można było między innymi: ozdoby wielkanocne wykonane różnorodnymi technikami, stroiki i kwiaty, kartki świąteczne, przytulanki, ciasto i inne wypieki, miody i pozostałe wyroby pszczelarskie, sery oraz zimne i ciepłe napoje.

– Tworzę kroszonki na wydmuszkach i ozdabiam je wzorem z Żywiecczyzny, który inspirowany jest haftami pojawiającymi się na strojach ludowych z tego regionu. To zatem nieco inne jajka niż te, które pochodzą z Opolszczyzny – mówiła Małgorzata Ostrowska z Żywca. – Zdolności zdolnościami, je akurat można wypracować. Kluczowy jest charakter, bo trzeba mieć mnóstwo cierpliwości i wytrwałości. Oczywiste jest także zamiłowanie! Gdy kocha się robić takie rzeczy, to reszta przychodzi sama.

@opowiecie.info Nie tylko stoiska, ale także szereg wydarzeń, jak koncerty, warsztaty, wystawy, degustacje i nabożeństwo, znalazły się w programie tegorocznego jarmarku w Opolu-Bierkowicach. #JarmarkWielkanocny #Wielkanoc #Ostern #Easter #JarmarkWielkanocny2024 #Wielkanoc2024 #Ostern2024 #Easter2024 #Opole #MuzeumWsiOpolskiej ♬ Inspirational – neozilla

W programie jarmarku znalazły się też koncerty: orkiestry dętej Kaprys, zespołów Echo z Kamienia Śląskiego, Hanácke dechovki Věrovanka i Siołkowiczanki, a także laureatów Śląskiego Berania z Izbicka. Na uczestników czekały też: pokaz zielarski, degustacja śląskich potraw, inscenizacja na temat topienia marzanny, prezentacja zwierząt gospodarskich i Nabożeństwo Wielkopostne z poświeceniem palm wielkanocnych.

– Na jarmarki w Muzeum Wsi Opolskiej przyjeżdżam od piętnastu lat. Wystawiam tu przede wszystkim koronkę klockową, biżuterię, ozdoby wyszywane haftem krzyżykowym i wiele innych – przyznała Teresa Luchowska z Opolszczyzny. – Jak zawsze wydarzenie jest bardzo ciekawe, dopisuje też pogoda i frekwencja. Wiele jest osób, które lubią rękodzieło. Głównie je oglądają i fotografują, czasami podglądają, jak robi się te przedmioty, choćby z czystej ciekawości. Szczególnie, że twórczość ta jest pracochłonna i zajmująca.

Dla dzieci organizatorzy przygotowali z kolei: gry i zabawy w śląskiej zagrodzie, rodzinne rozgrywki, malowanie odlewów gipsowych i tworzenie kolorowych pocztówek. Ponadto podczas jarmarku rozstrzygnięto 23. edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej – Opolskie Kroszonki i Pisanki 2024. W południe otwarto też pokonkursową wystawę.

Jarmark odbył się w skansenie, który znajduje się w Opolu-Bierkowicach. Działające tam Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowało go po raz 47. Portal internetowy i miesięcznik Opowiecie.info objął nad tym wydarzeniem patronat medialny.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.