Rozmowa z Sybillą Stelmach, wójtem gminy Popielów.

Mając dwóch kontrkandydatów została Pani ponownie wybrana na wójta gminy Popielów i to już w pierwszej turze. Jak przyjęła Pani wynik wyborów?

– Jestem wdzięczna, że mieszkańcy obdarzyli mnie zaufaniem i powierzyli mi funkcję wójta. Nie postrzegam tego stanowiska jako władzy, dla mnie to jest służba dla mieszkańców. Chodzi o to, żeby mieszkańcom służyć we wszystkich okolicznościach, z którymi przyjdzie nam się mierzyć.

Co było dla Pani największym wyzwaniem w poprzedniej kadencji?

– Z pewnością nikt nie przypuszczał, że przyjdzie nam się mierzyć z sytuacjami, które nigdy do tej pory nie miały u nas miejsca, mianowicie pandemią i wojna w Ukrainie. Zadania z tym związane nie są takimi, z którymi wójt, czy samorząd mierzy się na co dzień. Potem jeszcze kryzys energetyczny. Chyba pierwszy raz w historii samorząd zajmował się dystrybucją węgla. Kadencja rzeczywiście różniła się od wszystkich do tej pory. Te sytuacje nowe, kryzysowe nas wzmocniły i pokazały, że jako zespół sprawdziliśmy się i te zadania dobrze zrealizowaliśmy i myślę, że w tym tkwi siła gminy Popielów.

A jeśli chodzi o najważniejsze inwestycje zrealizowane w gminie Popielów w ostatnim czasie to co by Pani wymieniła?

– Tutaj mogłabym długo wymieniać. Jeśli chodzi o gospodarkę i pozyskiwanie środków unijnych, to podsumowały nas rankingi. W dwóch uzyskaliśmy pierwsze miejsce w województwie opolskim. Myślę, że jest to wyznacznik naszego skutecznego działania, a przede wszystkim umiejętności planowania i gospodarowania finansami oraz ich pozyskiwania. Po pięciu latach budżet został podwojony i obecnie jest on na poziomie ponad 60 milionów. Wydatki majątkowe i inwestycje w ostatnich dwóch latach to około 40% wydatków gminy.

Zrealizowaliśmy wiele ważnych strategicznie inwestycji. Mam na myśli na przykład trwającą jeszcze budowę oczyszczalni ścieków. To największa w historii gminy, bo 23-milionowa inwestycja. Prace trwają zgodnie z harmonogramem. W przyszłym roku gmina Popielów będzie dysponować nowoczesną i ekologiczną oczyszczalnią ścieków, co jest pewnym zabezpieczeniem na kolejne przynajmniej 25 lat.

Postawiliśmy też na rozwój turystyki, przede wszystkim tej rowerowej. Staramy się bowiem korzystać z zasobów, które mamy, a zasobem gminy jest Stobrawski Park Krajobrazowy stanowiący 80% powierzchni gminy. Nie należymy do gmin, które sąsiadują z miastem, leży przy autostradzie, więc musimy jak najlepiej wykorzystywać to, co mamy. Powstało 10 kilometrów nowych ścieżek pieszo-rowerowych. Dodatkowo, wspólnie z gminami Łubniany, Murów i Pokój zrealizowaliśmy „Stobrawską wstęgę” – łącznie 430 kilometrów tras rowerowych po terenie naszych gmin. Ten międzygminny projekt zachęcił nas do kontynuowania współpracy w tym zakresie i w tej chwili trwa ocena projektu pod nazwą „Żyjąca Stobrawska wstęga”. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, zadanie z pewnością będzie realizowane.

Rozwijaliśmy też naszą bazę turystyczną. W Karłowicach powstało centrum warsztatowe „Wśród pszczół”, z którego już wiele osób korzysta. Doskonalimy do miejsce. Zależy nam na tym, by było ono dostępne przez cały rok. Obiekt jest w pełni wyposażony – jest kuchnia, sanitariaty oraz pomieszczenia warsztatowe. Dostaliśmy już dofinansowanie na piękny mural, który wkrótce tam powstanie. Zrobimy tam jeszcze ogrzewanie i nową stolarkę okienną.

Gmina realizowała także tak zwane projekty miękkie – warsztaty, wydarzenia…

– Działo się bardzo dużo. Obecnie również tego typu projekty są w toku. To wprowadza taką aktywizację naszych mieszkańców – od przedszkolaków do seniorów. Mamy konkretną ofertę spędzania wolnego czasu na terenie gminy, ale chodzi też o pozyskanie dodatkowej wiedzy i umiejętności w atrakcyjny sposób. Mieszkańcy chętnie korzystają z tego, bo są to interesujące propozycje warsztatów dla osób dorosłych czy zajęć rozwijających dla dzieci. Z pewnością będą one kontynuowane.

Dwie szkoły, w Popielowie oraz w Siołkowicach, otrzymały pieniądze na tak zwaną „Klasę pod chmurką”. 30 tysięcy złotych to koszt takiego obiektu – altany oraz tablic edukacyjno-informacyjnych. Wiemy, że takie miejsca się sprawdzają, a dzieci uwielbiają w takich lekcjach na świeżym powietrzu brać udział. Zaczynamy realizację tych projektów.

Mamy w gminie 12 miejscowości i będziemy realizować politykę zrównoważonego rozwoju naszych miejscowości. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy czuli się zaopiekowani.

Na czym polega ten zrównoważony rozwój miejscowości w gminie Popielów?

– Rozpoczęliśmy od tego, żeby w każdym sołectwie było miejsce spotkań. To jest podstawa. Nie można bowiem aktywizować mieszkańców, jeśli nie mają się gdzie spotkać. Świetlice są bardzo dobrze wyposażone. Chcemy, aby wszystkie miejscowości miały podobne szanse do działania. Jeśli są warunki, to zachęca ludzi do działania i realizacji swoich pomysłów. Przed pięcioma laty funkcjonowało jedno koło gospodyń wiejskich, obecnie mamy ich już pięć. Każda miejscowość ma ofertę zajęć dla swoich mieszkańców.

Nie zapominamy o seniorach. Na terenie gminy funkcjonują cztery kluby seniora, które również mają dostosowane dla tej grupy wiekowej miejsca spotkań – z salami do ćwiczeń rehabilitacyjnych i innymi pomieszczeniami do realizacji zajęć i warsztatów.

Bardzo cieszy to, że o wszystkie miejsca aktywności i integracji mieszkańcy bardzo dbają. Często jest też tak, że to mieszkańcy nas, urzędników napędzają do działania i wspólnie realizujemy przeróżne pomysły.

Czy jest coś, czego nie udało się zrealizować w poprzedniej kadencji?

– Udało nam się zrealizować więcej, niż zakładaliśmy. Jednak należy pamiętać, że wszystko zależne jest od dostępnych programów, z których mamy możliwość pozyskania środków. Bez dofinansowania trudno realizować nowe zadania. Mamy dużo nowych planów, ale jeśli chodzi o to, ja zawsze bardzo ostrożnie do tego podchodzę. Dopóki nie zobaczę, że dany projekt przeszedł i otrzymaliśmy dofinansowanie, nie mówię o szczegółach.

A jak wyglądają te najbliższe zadania inwestycyjne w gminie Popielów, zaplanowane w budżecie na ten rok?

– To, o czym z pewnością możemy powiedzieć, to budowa nowej drogi w Lubieni. To 3,5-kilometrowy odcinek ulicy Polnej, Remontować będziemy też ulicę Wolności w Popielowie, która doczeka się nowej nawierzchni i chodnika. To zadanie realizujemy z powiatem opolskim, gmina partycypuje w kosztach. Wkrótce ruszy też budowa szatni na boisku LZS w Karłowicach. Niebawem ogłosimy przetarg na modernizację ośrodka zdrowia w Karłowicach. To będzie duże zadanie – od wymiany instalacji grzewczej, przez instalację elektryczną po budowę parkingów.

Warto dodać, że we wszystkich świetlicach, a jest ich 12, mamy już wymienione źródła ogrzewania na pompy ciepła i fotowoltaikę. W tym temacie zostały nam jeszcze dwa dwa gminne obiekty – przedszkole w Popielowie – tu oczekujemy na dofinansowanie do wymiany ogrzewania i wykonania nowego poszycia dachowego oraz budynek urzędu gminy, który chcemy docieplić budynek i wymienić w nim ogrzewanie na pompę ciepła i fotowoltaikę. Koszty utrzymania obiektów, przy tych podwyżkach energii i opału, są bardzo duże. Zależy nam, żeby z tych opłat zejść w maksymalnym stopniu, a możemy to osiągnąć właśnie dzięki przeprowadzanym termomodernizacjom tych budynków.

Przed nami też drugi etap modernizacji centrum kultury, czyli modernizacja biblioteki i drugiej części budynku. Przetarg jest już ogłoszony.

Przygotowujemy się również do budowy windy i nowej klatki schodowej przy szkole podstawowej w Popielowie. Przy tej placówce planujemy też utworzenie stołówki. Jeśli uda nam się zdobyć dofinansowanie projekt z pewnością będzie realizowany.

W planach mamy również budowę kolejnych dwóch ścieżek rowerowych – z Popielowa do Karłowic i z Popielowa do Lubieni – tu chcemy aplikować o pieniądze pozabudżetowe.

Jak przebiega Pani współpraca z radą gminy?

– Dwunastu radnych, którzy kandydowali z mojego komitetu zostało radnymi. Tak więc, zarówno w poprzedniej kadencji, jak i w obecnej mam większość w radzie. Nie ukrywam, że jest to bardzo korzystne. Szybciej i sprawniej przebiega praca. Myślę, że w tej kadencji będzie podobnie.

Skład Rady Gminy Popielów na kadencję 2024-2029 przedstawia się następująco: Joanna Widacha-Cichoń (przewodnicząca), Halina Jagieła (wiceprzewodnicząca), Kornelia Brixy, Paweł Chamot, Sylwia Gawlas-Dąbrowska, Anna Kowalska, Jan Kubiak, Marcin Luszczyk, Jordan Miś, Elżbieta Skibińska, Kornelia Sluga, Jolanta Stokłosa, Jerzy Thoma, Łukasz Wilczek, Piotr Woźniak.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.