Układali maszyny rolnicze z kloców lego, robili zielniki, parasolki ozdobili opolskim wzorem, a na koniec urządzili piknik ze swojskim jedzeniem. W Szkole Podstawowej w Krasiejowie po raz drugi realizowano projekt pod nazwą „Wieś z klimatem”.
– Chcemy chwalić się wsią, jej tradycjami i walorami – mówi Elżbieta Pisula-Bieniecka ze Stowarzyszenia Na Rzecz Promocji Talentów „Akces”, które było pomysłodawcą i organizatorem zajęć.
– W zeszłym roku odkrywaliśmy historię Krasiejowa, odwiedziliśmy gospodarstwo, w którym dzieci mogły spróbować wydoić krowę, zakładaliśmy przyszkolny ogródek, były też zajęcia plastyczne. W tym roku również staraliśmy się tak zróżnicować te zajęcia, żeby dzieci nie tylko dobrze się bawiły, rozwijały swoją kreatywność, ale dodatkowo wyniosły konkretną wiedzę i umiejętności. Zależy nam na kształtowaniu u młodego pokolenia świadomości, że na wsi żyje się dobrze, mamy czyste powietrze, dostęp do darów natury i piękną przyrodę wokół, którą należy szanować – opowiada Pisula-Bieniecka.
W warsztatach uczestniczyła dwudziestka dzieci z krasiejowskiej podstawówki. Zajęcia odbywały się w godzinach 10.00-14.00 i trwały przez pierwszy tydzień wakacji.
– Robiliśmy zielniki i torby. Najbardziej podobały mi się ćwiczenia, na których malowaliśmy parasolki w opolski wzór. Szybko opanowałyśmy tę technikę i mamy ładną pamiątkę – mówi Wiktoria, uczestniczka warsztatów.
– W projekcie biorę udział po raz drugi. W tym roku było jeszcze ciekawiej, niż w poprzednim. W domu nudno, a tutaj tyle się działo. Dodatkowo cieszę się, że mogłam dobrze bawić się ze swoimi rówieśnikami. Żadnych zajęć nie opuściłam – dodaje Natalia.
– Dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu. Organizowaliśmy również pokaz, podczas którego przedstawialiśmy postaci związane z życiem na wsi, przedstawicieli różnych zawodów np. pszczelarz, rolnik, kowal. Było naprawdę fajnie – opowiadają Radek, Kuba i Olek.
Zwieńczeniem warsztatów był piknik w wiejskim stylu. Były występy folkowe, wernisaż prac wykonanych przez dzieci, a także prezentacja rzeźb lokalnego artysty oraz książki kucharskiej z przepisami na dania kuchni śląskiej zebranymi przez uczestników projektu. W biesiadę zaangażowały się całe rodziny. Stoły zapełniły przysmaki takie jak panczkarut, czyli kapusta z ziemniakami, kiszone ogórki, swojskie wędliny, chleb i ciasto drożdżowe z różnymi dodatkami.
– Każdy przygotował coś od siebie. Ja przyrządziłam syrop miętowo-cytrynowy. To naprawdę ciekawy projekt. Wszyscy są zadowoleni – uważa Lucyna, mama jednego z uczestników warsztatów.
– Dzieci mają tutaj tyle możliwości. Uczą się nowych, ciekawych rzeczy, zdobywają doświadczenie, więc też rodzice chętnie włączają się w takie akcje i pomagają – uważa Magdalena, której dziecko uczestniczyło w projekcie.
Uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody oraz zaprezentowali powstałą podczas warsztatów piosenkę, której słowa refrenu są następujące: „Bo na wsi kogut zbudzi Cię. Bo na wsi koza mówi beeee. Bo na wsi z drzewa jabłko zjesz. Bo na wsi aż śpiewać się chce”. W trakcie biesiady nakręcono do niej teledysk, który, podobnie, jak fotorelacje z zajęć, można zobaczyć na profilu Szkoły Podstawowej w Krasiejowie w mediach społecznościowych.
Stowarzyszenie „Akces” zapowiada kontynuację zajęć w przyszłym roku.
Fot. Anna Kurc