Za nami dwudniowe święto karpia w Niemodlinie. W sobotę, 23 listopada, laureaci odebrali nagrody za Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego „Karpik”. Tematem przewodnim były ryby, wędkarze i połowy ukazane w fascynujących odsłonach.
Świętowanie rozpoczęło się w piątek, 22 listopada, kiedy to odbyła się gala wręczenia nagród dzieciom za konkurs „Mały Karpik”. Jury oceniło 220 prac w trzech kategoriach wiekowych. Z kolei laureaci Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik” odebrali swoje nagrody w sobotę, 23 listopada. Do tego konkursu wpłynęło 197 prac z 28 krajów świata.
– „Karpik” jest konkursem o renomie międzynarodowej. Każdego roku otrzymujemy mnóstwo prac z całego świata. Jako ośrodek kultury jesteśmy też wydawcą katalogu, w którym znajdują się te prace, i rozsyłamy go do naszych rysowników – mówiła Katarzyna Paszula, dyrektorka Ośrodka Kultury w Niemodlinie. – Konkurs ma ściśle określoną formułę, bo musi nawiązywać do wędkarzy, połowów, sieci, czyli wszystkiego, co wiąże się z rybami, wodą i wędkowaniem. Obowiązkowy jest też element satyryczny, a prace powinny być niepowtarzalne. Szukamy tych najciekawszych dzieł i nowych inspiracji.
Wyniki Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik” 2024
Grand Prix:
Grigori Katz / IzraelNagrody główne:
Czesław Przęzak / Polska
Daniel Strzelczyk / Polska
Raed Khalil / Belgia
Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego:
Marcin Grześkowiak / Polska
Mirosław Hajnos / Polska
Grzegorz Wach / PolskaNagrody Starosty Opolskiego:
Krzysztof Suski / PolskaNagrody Burmistrza Niemodlina:
Artur Ligenza / PolskaNagrody Dyrektora Ośrodka Kultury w Niemodlinie:
Jerzy Fedro / PolskaNagroda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział w Opolu:
Jan Bachanek / PolskaWyróżnienia honorowe (dyplomy):
Barłomiej Belniak / Polska
Leonid Storozhuk / Ukraina
David Evzen / Czechy
Daniel Witek / Polska
Tomasz Rzeszutek / Polska
– Praca Grand Prix, która nas urzekła, nawiązuje do naszych tradycji lokalnych i do naszego miasta – kontynuowała Katarzyna Paszula. – Pokazuje zamek i kościół w Niemodlinie oraz konia trojańskiego w kształcie ryby, z której wychodzą wędkarze. Idą oni na polowanie, wędkowanie albo na jakąś walkę. Trudno powiedzieć, co ostatecznie autor miał na myśli, ale jest to praca bardzo filozoficzna i o to w tym wszystkim chodzi.
Tematem przewodnim konkursu były ryby, połowy i wędkarstwo ukazane przez pryzmat różnych narodowości i tradycji. Motyw ten jest związany z licznymi stawami hodowlanymi, z których słynie Niemodlin. Wszystkie prace łączyła zaś wspólna technika, jaką był rysunek satyryczny. W jury zasiedli: Michał Graczyk, Katarzyna Paszula, Jarosław Stojko, Małgorzata Bialik i Małgorzata Biedroń.
– Pierwszy konkurs był ogólnopolski, ale później kolega namówił mnie, żebym spróbował zrobić międzynarodowy. I na pierwszych edycjach otrzymywaliśmy bardzo dużo rysunków z różnych krajów – mówił Michał Graczyk, współorganizator i pomysłodawca konkursu, rysownik satyryczny. – Cieszy to, że jeszcze powstają dzieła, których nie było, bo podobnych rysunków mieliśmy już tysiące. Konkurs jeszcze się broni, ale jest coraz trudniej i może być tak, że kiedyś pomysły się skończą. Jest to jednak jedyny na świecie konkurs organizowany na jeden temat przez 22 lata.
Fot. Milena Skóra