Za nami dynamiczny rok, pełen ważnych wydarzeń i zmian, z zagrożeniem powodziowym w tle. Mijające 12 miesięcy przyniosło naszej gminie sporo zmian.

Początek roku był okresem finalizowania strategicznych inwestycji, które rozpoczęły się wcześniej. Do kwietnia została zakończona budowa i wyposażenie Stołówki Gminnej w Dobrzeniu Wielkim oraz Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Chróścicach. Obydwie inwestycje otrzymały zewnętrzne dofinansowanie, które umożliwiło ich realizację. Mieszkańcy korzystający z tych placówek są bardzo zadowoleni, a goście, którzy przyjeżdżają do nas spoza gminy, zachwycają się nie tylko atrakcyjnym wyglądem i funkcjonalnością placówek, ale także ofertą Centrum i Stołówki.

To było intensywne 12 miesięcy

Stołówka Dobrzeń Wielki

Bieżący rok był okresem wyborów samorządowych i przedstawicieli Parlamentu Europejskiego. Nasi mieszkańcy wybierali wójta, radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz parlamentarzystów europejskich startujących z terenu województwa opolskiego.  Od marca nasze sołectwa zamieniły się w poligon wyborczy, a plakaty i banery kandydatów całkowicie zmieniły krajobraz miejscowości. Frekwencja w wyborach samorządowych była u nas dość wysoka w odróżnieniu od wyborów do Europarlamentu. Świadczy to o zainteresowaniu mieszkańców sprawami lokalnymi i gospodarowaniem na terenie gminy. Mieszkańcy wybrali skład nowej Rady Gminy Dobrzen Wielki. Radnymi nowej kadencji 2024-2029 zostali: Zbigniew Wajman – Przewodniczący Rady Gminy Dobrzeń Wielki (radny ubiegłej kadencji),  Piotr Libawski – Zastępca Przewodniczącego RG (radny ubiegłej kandencji), Józef Gregulec (radny ubiegłej kadencji), Sławomir Taszycki, Irena Krowiak, Benjamin Kokott, Krzysztof Fila, Daniel Cossbau, Krystian Klimański, Dorota Pregel, Zbigniew Podolski, Grzegorz Durecki, Waldemar Reck, Janusz Piontkowski (radny ubiegłej kadencji), Marcin Zmuda. Piotr Szlapa został wybrany ponownie na Wójta Gminy Dobrzeń Wielki wygrywając z rywalami w pierwszej turze, z prawie 70% poparciem mieszkańców biorących udział w wyborach samorządowych. Pozostali kandydaci startujący na stanowisko wójta nie weszli nawet w skład Rady Gminy.

To było intensywne 12 miesięcy

Rada gminy Dobrzeń Wielki kadencji 2024-2025

Trudnym wydarzeniem dla naszej społeczności były intensywne opady deszczu we wrześniu, które finalnie przyniosły powódź w wielu sąsiednich gminach. Tegoroczna powódź była dla nas wyjątkowo łaskawa, choć gdyby nie postawa strażaków, którzy dzień i noc, przez wiele dni, monitorowali stan wałów i reagowali, gdy wały lub przepompownie sprawiały kłopoty, sytuacja mogłaby być o wiele gorsza. Nasze jednostki OSP z czterech miejscowości nie tylko zadbały o bezpieczeństwo mieszkańców, ale także wspierali najbardziej poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Ratowali Głuchołazy, Nysę. Pomagali w sprzątaniu w Lewinie Brzeskim. Zebrali ponad 9 ton darów dla powodzian. W czasie zagrożenia stali się jednym zespołem, który zapewnił nam bezpieczeństwo i spokój. W pomoc powodzianom z Lewina Brzeskiego, Głuchołaz i innych miejscowości włączały się nasze szkoły, GOK, PROWOD, sklep Lewiatan, rady sołeckie i przede wszystkim mieszkańcy. Zebraliśmy bardzo dużo darów, które były systematycznie przekazywane potrzebującym.

2024 rok, pomimo zawirowań, przyniósł wiele różnorodnych wydarzeń i sukcesów w dziedzinie kultury, sportu i edukacji. Sołectwa i lokalne stowarzyszenia podjęły się też organizacji ciekawych przedsięwzięć.

Po raz trzeci wyłoniono Ambasadora Kultury, którym w tym roku została Pani Marta Weber z Chróścic znana ze sztuki wyplatania koron żniwnych. Pani Marta jest trzecią kobietą, która otrzymała ten tytuł. Tytuł Zasłużonego dla Gminy Dobrzeń Wielki trafił do Pani Marty Lityńskiej, która przez wiele lat, z sukcesami, prowadziła sekcję tenisa stołowego w chróścickim klubie sportowym Victoria.  Podopieczni Pani Marty osiągali znakomite wyniki sportowe przez ponad 3 dekady.

Worek z medalami zdobyli, w tym roku, młodzi sportowcy z LUKS Gwiazda Dobrzeń Wielki, którzy na Mistrzostwach Polski dla młodzieży oraz na zawodach seniorskich zdobywali najwyższe noty w skokach na trampolinie, ścieżce i podwójnej mini trampolinie. Na sukcesy sportowe zawodników miała wpływ znakomita kadra trenerska, m.in. Adam Antoszczyk i Wiktoria Weselak-Antoszczyk. Wielkie postępy w rywalizacji sportowej odnotowały też ARI Klub Karate Kyokushin. Pod opieką trenerów Marcela Niemczyka i Adrianny Niemczyk zawodnicy tego klubu brali udział w prestiżowych zawodach w kraju i zagranicą. Kilku z nich otrzymało powołania do kadry narodowej. Zawodniczka Alicja Kołodziej zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Hiszpanii. Z kolei Jasmin Jendrzej zdobyła srebro na Mistrzostwach Europy Młodzieżowców. Liczba osób trenujących w tym klubie rośnie z roku na rok. Świetne wyniki odnotował też Klub Tenisowy Grand Park w Dobrzeniu Wielkim.

O rozwój lekkoatletyki, w naszej gminie, od ponad 20 lat dba LUKS Podium Kup. W tym roku Klub zorganizował na wiosnę świetną imprezę dla dzieci i młodzieży – XVII Biegi Przełajowe, w których wzięło udział 436 młodych zawodników. Stałe szkolenie dzieci i młodzieży oraz treningi kadry seniorskiej odbywały się także w klubach piłkarskich działających na terenie naszej gminy – TOR Dobrzeń Wielki, Victorii Chróścice i LZS. Kluby te zorganizowany w tym roku cykliczne festyny sportowe i rekreacyjne, na których prócz rywalizacji sportowej, można było skorzystać z bogatej oferty rozrywkowej.  O formę fizyczną dbali również nasi strażacy. Tegoroczną  rywalizację w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych wygrała, po raz kolejny, drużyna z OSP Dobrzeń Mały. Fenomenem tych widowiskowych zawodów jest udział drużyn dziecięcych, młodzieżowych, kobiecych i męskich.

To było intensywne 12 miesięcy

Śląski Oktoberfest to już kultowe wydarzenie w gminie Dobrzeń Wielki

Na terenie gminy Dobrzeń Wielki odbyło się w tym roku bardzo dużo imprez cyklicznych, które już mają swoja markę i publiczność. „Maifest”, „Biegi od jeziora do jeziora”, Festyn Sportowy nad Odrą Ślum, „Wianki”, „Magia Cyrku”, Zlot Oldtimerów”, „Pląsowadła”, „Silesian Cup”, pikniki sołeckie, „Śląski Oktoberfest”, giełdy staroci i rzeczy używanych w Dobrzeniu Małym oraz kiermasze adwentowe i jarmarki wielkanocne. Niezmiennie świętem był w tym roku odpust św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim, a także dożynki sołeckie, które odbyły się w Chróścicach i Dobrzeniu Wielkim pod gospodarskim okiem Gabrieli i Norberta Kokott oraz Lidii i Józefa Mehl.  Pierwszy raz w naszej gminie zorganizowano Wieczór Wszystkich Świętych dla dzieci w Chróścicach. Całe rodziny brały także udział w obchodach ku czci św.  Marcina w Dobrzeniu Wielkim, Chróścicach i Kup.

Prócz cyklicznych wydarzeń pojawiły się też nowe działania, na których organizację przyznano ze środków zewnętrznych. W tym roku zrealizowano projekt pn.: „Śląskie tradycje na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, w ramach którego zrealizowano ciekawy film, wydawnictwo, posadowiono głaz z fragmentem pięknego wiersza o przywiązaniu do śląskiej ziemi oraz zorganizowano imprezę plenerową, na której swoje wyroby prezentowały koła gospodyń wiejskich i lokalni wytwórcy. Dzięki projektowi dot. promocji zasobów przyrodniczych Stobrawskiego Zielonego Szlaku gmina Dobrzeń Wielki pozyskała cztery łodzie. Odbyła się także widowiskowa impreza plenerowa nad Balatonem. Mijający rok był czasem edukacji ekologicznej prowadzonej w ramach projektu EKO Gmina – edukacja, motywacja, działanie, który był dofinansowany przez WFOŚiGW w Opolu. W ramach projektu gmina zyskała 100 nowych drzew. Zakupiono krzewy i inspekty z roślinami dla szkół i przedszkoli. Zorganizowano warsztaty florystyczne dla mieszkańców, wyjazdy edukacyjne dla ponad 900 uczniów do Hydropolis i Wojsławic, konkurs filmowy oraz akcje sprzątania terenów gminnych m.in. w czasie akcji „Czyta Odra”, „Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata” i „Dnia Ziemi”. Zainteresowaniem cieszy się też projekt „BLISKO” prowadzony przez Gminną Bibliotekę Publiczną. W ramach tej inicjatywy nasi mieszkańcy biorą udział w ciekawych spotkaniach z autorami ogólnopolskich bestselerów oraz w warsztatach i szkoleniach. W tym roku wiele działo się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim, który był nie tylko gospodarzem i organizatorem festiwali, ale także wystaw malarstwa czy fotografii. Swoje talenty rozwijają tu dzieci i młodzież oraz coraz liczniejsza grupa aktywnych seniorów, dla których zorganizowano nową przestrzeń.

Ważnym wydarzeniem dla chróścickiej społeczności, w tym roku, była zmiana proboszcza w parafii  pw. św. Jadwigi Śląskiej. Po wielu latach posługi kapłańskiej na emeryturę odszedł kś. Zygmunt Jaworek przekazując parafię w ręce księdza Piotra Kutyni.

W mijającym roku odbyło się też sporo jubileuszy m.in. 30-lecie firmy PROWOD, 20-lecie Klubu Rowerowego z Dobrzenia Wielkiego oraz 20-lecie istnienia Zespołu Mażoretek „Seniorita”. 135-lecie hucznie świętowała jednostka OSP w Kup wraz z mieszkańcami.

W tym roku odwiedziły nas liczne grupy z kraju i zagranicy. Mieliśmy gości z partnerskich samorządów ze Szwajcarii (Wil), Niemiec (Heuchelheim) i Ukrainy (Strilky) oraz pielgrzymów z Francji i Niemiec podążających szlakiem św. Jakuba. Niedawno odwiedziła nas ponad 50-osobowa grupa aktywnych seniorów z Prudnika, którzy nie mogli się nachwalić naszych nowych inwestycji, pięknych krajobrazów, dobrze zagospodarowanych obiektów i pysznych dań z gminnej stołówki.

Na polu edukacji i wychowania też wiele się działo w każdej szkole i przedszkolu. Prócz codziennych zajęć odbywały się liczne wydarzenia, konkursy, akcje, zawody, przestawienia. Tegoroczne nagrody „Dobrzeńskie Talenty” otrzymali: Lea Chodorowska, Adam Cholewa, Maja Długosz, Joanna Dowbor, Hanna Gajowczyk, Igor Ginda, Julia  Jankowska, Joanna Kopka, Emilia Kupiec, Michalina Kupiec, Filip Mainusz, Kamila Mościcka, Filip Paprocki, Damian Pierskalla, Blanka Roj, Natalia Schwierz, Amelia Waindok, Zuzanna  Warzecha, Zofia Wodarz, Wiktoria Zakrzewska. Do grona nauczycieli mianowanych dołączyły trzy nauczycielki Aldona Pyrasz-Henek, Marta Kanarska i Paulina Macioszek. W tym roku, z okazji Dnia Edukacji narodowej Wójt nagrodził 17 nauczycieli i dyrektorów.  Dyrektor PP w Chróścicach –   Iwona Sachnik –  otrzymała także Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Złoty Medal za Długoletnią Służbę.Z kolei Dyrektor ZSP w Kup – Rafał Kawałko w Kup otrzymał Nagrodę Opolskiego Kuratora Oświaty za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kup szykują się duże zmiany.

W najbliższym czasie zakończy się remont pomieszczeń w budynku głównym placówki, do którego przeniesie się przedszkole. Do tej pory placówka znajdowała się w innej części miejscowości. Od nowego roku uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki w Kup będą przebywać w jednym budynku, choć w odrębnych pomieszczeniach.

Cały mijający rok był czasem intensywnych inwestycji drogowych i rozbudowy oświetlenia, a także remontów instalacji w budynkach komunalnych. Prowadzono inwestycje przy ul. Leśnej, Brynickiej i  Sportowej w Kup, kś. Scheizy, Lompy, Kochanowskiego, Zapolskiej, Fiecka, Drzymały, Fiołkowej, Rudzina, Strzelców Bytomskich, Sienkiewicza, Jońskiego, Miłej, Osiniec w Dobrzeniu Wielkim oraz na ul. św. Rocha, Ligonia i Bocznej w Chróścicach. W tej miejscowości zaprojektowano także regulację zbiornika wodnego i przeprowadzono remont drogi transportu rolnego. Chróścickie przedszkole jest w trakcie doposażania w podnośnik dla niepełnosprawnych, a nad kąpieliskiem Balaton pojawiły się nowe bujaki i karuzela oraz szatnie. Za GOK-iem powstało ogrodzenie. W budynkach komunalnych  prowadzono remonty instalacji i bieżące remonty. Naprawiono także nawierzchnię na „Orliku” przy szkole z oddziałami sportowymi w Dobrzeniu Wielkim. W ciągu bieżącego roku trwały prace projektowe nad dokumentacją boisk przyszkolnych w Kup, Dobrzeniu Małym i Chróścicach, a także nowego przedszkola i termomodernizacji Ośrodka Zdrowia w Dobrzeniu Wielkim.  Obecnie aktualizowana jest dokumentacja wielofunkcyjnego boiska przy Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim tzw. Reginkowni.

Mijający rok przyniósł wiele wyzwań i zmian. Społeczność gminy Dobrzeń Wielki nie pierwszy raz udowodniła, że w obliczu zagrożenia i problemów potrafi się zintegrować i działać na rzecz wspólnego dobra i pomagać potrzebującym. Przed nami kolejne wyzwania związane z nowymi inwestycjami, zmianami w gospodarowaniu odpadami, pozyskiwaniem środków zewnętrznych, rewolucją cyfrową i cyberbezpieczeństwem, stałym utrzymaniem gminnego systemu edukacji i placówek komunalnych oraz zasobów gminnych.

*MATERIAŁ SPONSOROWANY GMINY DOBRZEŃ WIELKI

 

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie