Ostatnio dużo uwagi poświęca się tzw. smogowi, który jak się okazuje nie jest tylko problemem wielkich światowych aglomeracji typu Londyn czy Tokyo. Jest też on obecny w miastach polskich.
Sam Smog to zjawisko nienaturalne powstałe wskutek zanieczyszczenia powietrza dzięki działalności człowieka oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych tj. zamglenia i bezwietrznej pogody. Słowo smog wywodzi się z języka angielskiego ze zbicia dwóch wyrazów smoke (dym) fog (mgła).
Wracając do sytuacji rodzimego smogu, według światowej organizacji zdrowia polskie miasta takie jak: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Skawina i Nowy Sącz należą do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Problem smogu dotyka nas głównie w okresie grzewczym kiedy palone są śmieci i różnego typu odpady w przydomowych kotłowniach.
W tym roku wszelkie możliwe normy dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Polsce zostały przekroczone. Walka ze smogiem to przede wszystkim uświadamianie społeczeństw o tym ja bardzo szkodliwe jest spalanie śmieci w piecach oraz wdrażanie różnego typu programów dzięki którym możemy zakupić pro ekologiczne systemy grzewcze. Do tego dochodzą też kontrole i kary.
Niestety w Polsce ekologia nie idzie w parze z ekonomią, stąd zapewne mamy ten problem. Cena pieca do którego możemy wrzucić absolutnie wszystko jest dużo, dużo niższa niż kotłów ekologicznych takich jak na pellet czy ekogroszek.(Paradokesem tez jest fakt, że Polska jest głównym eksporterem kotłów w Europie i świecie.)
Dlatego prośba do tych, którzy nie mają ekologicznych kotłów nim wrzucisz do pieca śmieci zastanów się co robisz. Pamiętaj trując siebie trujesz innych.
fot: Timeout