Jeśli w czasach kina i internetu jakakolwiek książka ma mieć szansę, by się sprzedać, to tylko dobrze napisany kryminał. O swoim własnym bestsellerze będą mogli być może pomarzyć już wkrótce Niemcy w Polsce. Żona ambasadora Niemiec w Warszawie Olivia Nikel planuje bowiem napisać książkę „z dreszczykiem”, której tłem ma być właśnie mniejszość niemiecka. W tym celu odwiedziła niedawno jej członków na Śląsku.Bestseller o mniejszości?
– Zawsze chciałam napisać kryminał, a historia mniejszości niemieckiej mnie zafascynowała od pierwszego momentu, kiedy byłam na Śląsku – mówi Olivia Nikel zapytana o swój pomysł. Swoją pisarską pasją pani Nikel kontynuuje pewną tradycję, która w warszawskiej ambasadzie Niemiec nie jest nowa. Już poprzedni ambasador, Rüdiger von Fritsch, z powodzeniem próbował swoich sił na rynku wydawniczym. W 2009 ukazała się jego książka „Die Sache mit Tom” (Sprawa z Tomem). Bardzo dobrze przyjęta publikacja opisywała osobistą historię ambasadora, który w młodzieńczych latach pomagał przyjaciołom wydostać się z socjalistycznych Niemiec, podrabiając w tym celu paszporty. Książka stała się tak popularna, gdyż łamała stereotyp zawsze poprawnego dyplomaty, który nie stroni od awanturniczych działań, jeśli mają służyć szczytnemu celowi.
Przewdzing
Tak jak i poprzednia książka „z ambasady”, również opowieść pani Nikel miałaby oscylować wokół kontrowersyjnego tematu: – Kiedy byłam pierwszy raz na Śląsku, przewodnik, który nas oprowadzał, opowiedział nam historię zamordowanego burmistrza z mniejszości niemieckiej, ta historia mnie zainspirowała właśnie do napisania kryminału, który rozgrywałby się w czasach obecnych tu na Śląsku, a tutejsi Niemcy odgrywaliby w nim główną rolę – zdradza Olivia Nikel. Bez dopytywania jasne jest, że pani Nikel nawiązuje do morderstwa popełnionego na burmistrzu Zdzieszowic Dieterze Przewdzingu w 2014 roku. Książka na podstawie tej zbrodni mogłaby rzeczywiście stać się hitem, biorąc pod uwagę, że sprawa do dzisiaj nie została wyjaśniona, a wokół niej narosło mnóstwo mitów i teorii.
Jak jednak zaznacza Olivia Nikel „nie wiadomo, czy książka w ogóle powstanie”. Żona ambasadora na razie sonduje, jak wiele materiału uda jej się zdobyć na ten temat. W ramach swoich badań 4 marca odwiedziła Śląsk, spotykając się między innymi z członkami DFK Nakło oraz biorąc udział w projekcie niemieckiej młodzieży „Wielkie Ślizganie”, wcześniej poprosiła redakcję „Wochenblatt.pl” o udostępnienia artykułów na temat sprawy Dietera Przewdzinga.
Promocja mniejszości
Mimo że historia burmistrza Przewdzinga była katalizatorem skłaniającym do napisania książki, publikacja ma się przysłużyć przede wszystkim samej mniejszości niemieckiej: – Myślę, że ludzi ten temat mógłby naprawdę zainteresować. Uważam, że to wspaniałe, że mniejszość niemiecka tutaj jest i działa, szczególnie po tym wszystkim, co przeżyła. Wielu w Niemczech nawet nie wie, że tu, w Polsce, taka grupa jest i taka książka mogłaby pomóc zainteresować ich sprawami rodaków mieszkających za Odrą – stwierdza Olivia Nikel.
Czytelnicy wśród Niemców w Polsce z pewnością już zacierają ręce i należy trzymać kciuki, by już wkrótce książkę można było zobaczyć na półkach księgarskich.
Łukasz Biły

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie