Miasta na wodzieWenecja

Wenecja to słynne miasto na wodzie, które z pewnością jest każdemu dobrze znane. To urzekające miejsce z niecodziennym urokiem powstało w 452 roku. Założycielami byli uciekinierzy przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. W latach 726-1797 miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej będącej jedną z morskich i handlowych potęg na wodach Morza Śródziemnego. Natomiast z okresu XIII – XVI wieku pochodzą  liczne zabytki miasta, dzięki którym między innymi Wenecja zawdzięcza swój turystyczny urok na skalę europejską oraz ogólnoświatową.

Wenecja położona jest aż na 117 wyspach i podzielona na sześć okręgów, które Wielki Kanał. Obecnie jest to główna droga morska miasta. W mieście nie spotkamy ani samochodów, ani autobusów czy tramwajów. Transport, którym poruszają się mieszkańcy, to tramwaje wodne, czyli popularne „vaporetto”.

Do atrakcji turystycznych Wenecji należą bogato zdobione budowle ulokowane między kanałami. Najwięcej turystów odwiedza  Plac Św. Marka, który jest głównym miejscem miasta. Na uwagę zasługują również takie miejsca jak:
– Most Westchnień
– Pałacu Dożów – rezydencja władców Wenecji
– Ponte Rialto – najstarszy most w mieście
Miasta na wodzie– Kościół Santa Maria Della Salute
– Złoty Dom
– Galerię Sztuki
Wenecja znana jest również  ze sławnych gondoli, które cieszą się dużym powodzeniem wśród turystów.
Miasta na wodzie

Sztokholm

Wenecją Północy określa się również największe miasto i stolicę Szwecji. Sztokholm położony jest w środkowej części kraju, na 14 wyspach połączonych ze sobą 53 mostami. Miasto otacza zatoka Saltsjön i jezioro Melar oraz łącząca je cieśnina Norrström. Na cały obszar stołeczny Sztokholmu składa się również archipelag sztokholmski, czyli 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych.
Miasta na wodzieSkandynawskie „miasto na wodzie” zachwyca miłośników wycieczek rowerowych oraz aktywnego spędzania czasu. Zwiedzając Sztokholm warto zwiedzić najważniejszą dzielnicę miasta – Gamla Stan (Stare Miasto), słynnego Stadshuset, czyli ratusza będącego jednym z symboli stolicy Szwecji czy Kungliga Slottet (Pałacu Królewskiego). 

Miasta na wodzie

NOWOCZESNE MIASTA NA WODZIE

Sabah Al Ahmed Sea City
Jednym z największych projektów inżynieryjnych na świecie jest budowa  miasteczka wodnego na środku pustyni, które powstaje w Kuwejcie. Dzięki pomysłowemu systemowi bram pływowych, brytyjscy inżynierzy poszerzyli morze o 9,5 km w głąb lądu. Dzięki temu powstało miasto Sabah Al Ahmed Sea City wielkości nowojorskiego Manhattanu.

Miasta na wodzieProjekt zakładał budowę od zera nowego miasta dotąd niezamieszkałej pustyni. Aktualnie Sea City ma już gotową infrastrukturę i za kilka lat ma stać się miastem zamieszkałym przez około 250 tys. osób. Pomysł na to przedsięwzięcie powstał już w latach 80. zeszłego wieku, ale ostatecznie budowa ruszyła dopiero w 2003 roku. 

Palm Islands

Miasta na wodzieWyspy Palmowe znajdują się u wybrzeży miasta w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ich skład wchodzą trzy ogromne, sztuczne wyspy usypane na dnie szelfu u wybrzeży Dubaju. 100 tys. metrów sześciennych skał i piasku posłużyło holenderskim wykonawcom do stworzenia dwóch mniejszych, a ponad miliard metrów sześciennych materiału potrzeba do stworzenia trzeciej z nich. Każda z wysp swym kształtem przypomina liść palmy oddzielony od morza falochronem w kształcie półksiężyca, który ma posłużyć za podłoże do powstanie naturalnej rafy koralowej oraz zapewnić siedlisko dla życia morskiego. Dzięki tym trzem obiektom długość linii brzegowej Dubaju wzrosła o prawie 600 kilometrów.
Budowę pierwszej i zarazem najmniejszej wyspy Palma Jumeirah rozpoczęto w 2001 roku, a w roku 2006 do użytku oddano pierwsze obiekty. Wyspa składa się z pnia, korony utworzonej z 16 liści oraz długiego na 11 kilometrów falochronu.

Miasta na wodzieLuksusowy kompleks handlowo-usługowy z hotelami i apartamentami u nasady palmy oraz liczne kompleksy wypoczynkowe i ekskluzywne prywatne domki na liściach przyciągnęły tu znanych i bogatych. Davida Beckhama, Borisa Beckera czy Rogera Federera byli jednymi z pierwszych klientów, którzy zakupili luksusowe posiadłości na palmowych liściach. Luksus i prywatne plaże, to nie wszystko co są w stanie zrobić developerzy by przyciągnąć największych i najzamożniejszych. Dla uatrakcyjnienia kompleksu w pobliżu wyspy zatopiono dwa myśliwce F-100. Mają one posłużyć koralowcom jako podstawa do utworzenia rafy, a z czasem stać się atrakcją turystyczną dla płetwonurków.

Miasta na wodzieW 2008 roku podczas hucznej uroczystości, uświetnionej najefektowniejszym pokazem sztucznych ogni otwarto w Dubaju najdroższy na świecie kurort, hotel Atlantis a wraz z nim oficjalnie oddano do użytku wyspę Palm Jumeirah. W uroczystości uczestniczyły liczne gwiazdy, wśród nich Kylie Minogue, Oprah Winfrey czy Charlize Theron. W hotelu Atlantis znajduje się największe na świecie oceanarium, w którym podziwiać można 65 tysięcy gatunków morskich zwierząt i roślin.

Kolejnym, zapierającym dech w piersi projektem jest wyspa Palma Jebel Ali. Między odgradzającym wyspę od morza falochronem, a palmowymi liśćmi zbudowano kompleks
404 domków na palach połączonym długim pomostem. Pomost i odbiegające od niego domki tworzą arabski napis będący fragmentem wiersza szejka Muhammada ibn Raszida al-Maktuma: „Bierz mądrość od mądrych. Potrzeba człowieka wizji, aby pisać po wodzie. Nie każdy, kto jeździ na koniu, jest dżokejem. Wielcy ludzie stają do większych wyzwań.”
W 2004 rozpoczęto usypywanie trzeciej, a zarazem największej z wysp Dubaju: Palma Deirah. Jej rozmiary 9×18 km i linia brzegowa o długości 400 kilometrów czynią ją większą od Manhattanu.

The World i The Universe
Widoczne z kosmosu wyspy palmowe to nie koniec monstrualnych przedsięwzięć arabskich szejków. Jedna wyspa, a nawet trzy to za mało by zadziwić ludzkość. W tym celu potrzebny jest cały archipelag, a najlepiej dwa. Pierwszy z nich, The World, rozpoczęto usypywać w 2003 roku w odległości 4 kilometrów od brzegów Dubaju. W jego skład wchodzi ponad 300 małych, sztucznych wysepek, które z lotu ptaka układają się w kształt mapy świata. Dziś tylko jeden budynek i jeden hotel znajdują się na tym sztucznym archipelagu. Mimo zaprzeczeń władz Emiratów Arabskich coraz częściej słychać głosy, że wyspy te powoli toną w wodach Zatoki Perskiej. Ze względu na konstrukcyjne problemy rozpoczęcie ostatniego widowiskowego projektu przełożono na rok 2020. The Univers, archipelag, mający znaleźć się między wyspami Palma Jumeirah a Palma Deirah swym kształtem ma oddawać wygląd Drogi Mlecznej wraz z naszym układem planetarnym. Póki co to jednak tylko plany, więc to Wyspy Palmowe wciąż wiodą prym wśród tego rodzaju przedsięwzięć, zachwycają i przyciągają turystów do tego zakątka świata. I prawdopodobnie jeszcze jakiś czas tak pozostanie.
Miasta na wodzieŹródła:
1. https://www.twojaeuropa.pl/4641/wenecja—miasto-na-wodzie
2. https://www.google.pl/search?q=wenecja&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjfvOuFj67UAhVyb5oKHW1tDUEQ_AUIBygC&biw=2400&bih=1163#imgrc=enYW1jpOqU7-oM:&spf=1496920405500
3. https://www.google.pl/search?q=brugia&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiJ0cbSka7UAhURY1AKHTwID6kQ_AUIBygC&biw=2400&bih=1163#tbm=isch&q=sztokholm+Stadshuset&imgrc=4xBu_NNwXksB1M:&spf=1496921110516
4. https://www.gospodarkamorska.pl/Stocznie,Offshore/nowoczesna-wenecja-powstala-w-kuwejcie-foto.html
5. https://www.przystanekdubaj.pl/wyspy-palmowe-stworzone-zadziwiac/
6. https://www.tui.pl/wypoczynek/zjednoczone-emiraty-arabskie/dubaj/hotel-atlantis-the-palm-dxb20005/OfferCodeWS/KTWDXB20170619100020170619201706261815L07DXB20005DZM1HA02
7. https://www.google.pl/search?q=atlantis+emiraty+arabskie&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjBmfi7iLDUAhXKUlAKHTWfD-QQ_AUIBygC&biw=2400&bih=1163&dpr=0.8#imgrc=tPZ9YQ3oOzT-SM:&spf=1496987366441
8. https://cache.emirates247.com/polopoly_fs/1.248079.1452319550!/image/image.jpg
 

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie