Azbest, który przez całe lata był wykorzystywany w przemyśle budowlanym, okazał się z czasem materiałem wysoce niebezpiecznym dla człowieka.
Przyczyna takiego stanu rzeczy leży w grupach minerałów krzemianowych tworzących włókna azbestu, które zaklasyfikowane są jako szkodliwe. Minerały te w kontakcie z żywą tkanką organiczną – co zostało potwierdzone naukowo – powodują włóknienie płuc oraz uaktywniają komórki rakowe. Ten fakt spowodował, iż w wielu krajach w tym Polsce (1997 rok) zabroniono stosowania produktów zawierających ten materiał tym samym rozpoczęto działania mające na celu jego utylizację.
Warto przypomnieć, że lata poprzedzające potwierdzenie szkodliwości azbestu były okresem jego szerokiego zastosowania w przemyśle. Gdzie podlegał klasyfikacji na tzw. „wyroby miękkie” oraz „wyroby twarde” . Azbest mający właściwości ogniotrwałe będącym odporny na czynniki chemiczne – stosowany był w produkcji materiałów ochronnych jak np.: rękawice, specjalne koce, fartuchy co klasyfikowane było jako wyroby miękkie, drugą grupą były produkty wykorzystywane w przemyśle budowlanym. Głównie w pokryciach dachowych jak i elewacji, dodatkowo w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, a także w przewodach kominowych.
„Ustawa o zakazie stosowania wyrobów azbestowych” z dnia 19 marca 1997 roku w Polsce jednoznacznie zakończyła okres wykorzystywania azbestu w przemyśle, tym samym zabroniono handlu i gromadzenia szkodliwego surowca na terenie kraju. Całkowity zakaz produkcji, obrotu oraz import wyrobów azbestowych Unia Europejska wprowadziła 1 stycznia 2005 roku – dziesięć lat wcześniej zakaz obejmował tylko „azbest niebieski”. Lata wykorzystywania azbestu spowodowały ogromne nagromadzenie tego materiału na terenie naszego kraju jak i innych krajów członkowskich UE. Tym samym pozostaje problem z odpowiednią utylizacją tego niebezpiecznego surowca. Nie jest to proces łatwy i szybki w realizacji. Dodatkowo jest on kosztowny ze względu na środki bezpieczeństwa osób, które mogą zajmować się pracą w kontakcie z azbestem. Stąd niezbędne certyfikaty, pozwolenia i oczywiście sprzęt.
Okres kiedy Polska ma zakończyć proces pozbywania się azbestu ma przypadać na rok 2032, co zostało przedstawione w komunikacie Ministra Gospodarki z dnia 29 kwietnia 2010 roku dotyczącego wieloletniego programu pod nazwą „Program Oczyszczania z Azbestu na lata 2009-2032”.