Z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina zainaugurowano dziś, po raz 23, nowy rok akademicki w Uniwersytecie Opolskim.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy regionu, Opola i delegacje opolskich gmin. Licznie reprezentowane było środowisko medyczne, przedstawiciele biznesu oraz młodzież akademicka, w tym grupa przyszłych lekarzy, studentów otwartego dziś wydziału lekarskiego.
W inauguracyjnym wystąpieniu rektor uczelni, prof. Marek Masnyk przypomniał historię uniwersytetu oraz nakreślił jego najbliższą przyszłość. Podkreślił, że uniwersytet to wciąż wielki plac budowy. Collegium Medicum oraz Pomologia Prószkowska, gdzie już niebawem rozpocznie się wielka inwestycja za 43 miliony zł, to wektory rozwoju opolskiej uczelni.
Uniwersytet Opolski zasługuje na sukces – podkreślił rektor, ale bez wsparcia rządu, samorządu i ogromnej rzeszy darczyńców trudno będzie ten sukces osiągnąć.
Licząc na dalszą współpracę, podziękował przedstawicielom opolskiego biznesu, samorządowcom, ludziom dobrej woli za wkład finansowy w utworzeniu nowego wydziału lekarskiego. Wymienił między innymi Karola Cebulę, przedsiębiorcę, honorowego senatora UO, który włożył szczególny wkład w powstanie tego wydziału.
W trakcie uroczystości minister szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin przedstawił założenia Konstytucji dla nauki, która wejdzie w życie w roku akademickim 2018/2019.
-To rok powolnego przygotowania się do wdrożenia tej ustawy, która z 4 aktów prawnych tworzy jedną kompleksową ustawę o szkolnictwie wyższym – dodał wicepremier.
Podniosłym momentem dzisiejszej inauguracji było nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Opolskiego – wybitnemu lekarzowi, byłemu rektorowi Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach – prof. Franciszkowi Józefowi Kokotowi.
Przed inauguracją odbyło się uroczyste otwarcie nowego wydziału lekarskiego. Studiować tam będzie w sumie 100 przyszłych lekarzy. Inwestycja jest rozłożona na 3 lata, a jej koszt to 42 miliony zł, z czego:
– 32 miliony przekazał resort szkolnictwa wyższego
– 4 miliony biznes i samorządy oraz prywatni darczyńcy.
W sumie w pierwszych latach w Uniwersytecie Opolskim studiować będzie blisko 2 tys. studentów – w tym 600 z zagranicy. Wśród darczyńców znalazła się gmina Popielów, na czele z wójtem Dionizym Duszyńskim.