Prawa i przywileje samorządów, powiększenie Opola kosztem gminy Dobrzeń Wielki i rola opozycji – takie tematy poruszano podczas niedzielnej debaty Deklaracji Opolskiej w Dobrzeniu Wielkim. W spotkaniu wzięło udział około 60 osób – głównie mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki i sołectw wchłoniętych do Opola.
Deklaracja Opolska – połączone siły lokalnej opozycji
W GOK-u sygnatariuszy Deklaracji Opolskiej reprezentowali Rafał Kampa ze Stowarzyszenia Obrony Samorządności „Na Swoim”, Waldemar Hartman z KOD-u, Paweł Kampa z SLD, posłowie Ryszard Wilczyński z PO i Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, Stanisław Rakoczy z PSL, Łukasz Dymek z Nowoczesnej oraz wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel i Roman Kolek – wicemarszałek województwa Opolskiego.
Na spotkanie przyjechali także Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP oraz członkowie KOD-u i Partii Razem.
Stowarzyszenie Obrony Samorządności „Na Swoim” dołączyło do Deklaracji Opolskiej
– mówi Rafał Kampa, prezes SOS „Na Swoim”
„Duże Opole” a Deklaracja Opolska
Sygnatariusze utrzymywali, że powiększenie miasta należałoby odwrócić zwracając gminie Dobrzeń Wielki jej sołectwa. Część z nich zwróciła jednak uwagę na to, że wspomniany proces może być niezwykle żmudny lub nawet niemożliwy. W przyłączenie wchłoniętych do Opola sołectw z powrotem do gminy wciąż jednak wierzy wójt Henryk Wróbel.
– Tak jak wyrwano pięć miejscowości z naszej gminy, tak można je z powrotem do niej przywrócić. Jeżeli mieszkańcy wchłoniętych sołectw będą tego chcieli, to tak zrobimy. A my, urzędnicy, jesteśmy od tego, żeby później wszystkie związane z tym rzeczy poodkręcać – zapewniał Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki.
Manifestacja po debacie
Po spotkaniu w dobrzeńskim GOK-u mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki oraz niektórzy z głównych bohaterów debaty pojechali do Opola na „XV Miesięcznicę Pogrzebania Demokracji na Opolszczyźnie”, czyli marsz, podczas którego każdego miesiąca ulicami stolicy województwa przechodzą przeciwnicy tzw. Dużego Opola.
Czym jest Deklaracja Opolska?
Liderzy opozycji, Obywatele RP oraz KOD podpisali tzw. Deklarację Opolską 20 września w Villi Academica w Opolu. Jej celem jest obrona podstawowych praw obywatelskich, wolnych sądów i Trybunału Konstytucyjnego oraz wolność mediów i swoboda w publicznym wyrażaniu swoich opinii.
Jeden komentarz
Pingback: Pierwsza debata sygnatariuszy Deklaracji Opolskiej za nami | ruchkod.pl