Uczniowie, nauczyciele, absolwenci, przyjaciele i mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego świętowali jubileusz powstania Liceum Ogólnokształcącego. Istniejąca od 65 lat szkoła była pierwszym liceum położonym na terenach wiejskich.
Obchody jubileuszowe trwały już od kilku miesięcy. Szkoła przygotowała spotkania z absolwentami. Wybrano 65 najciekawszych książek. Na przerwach wysłuchano 65 piosenek minionych lat. 65 śmiałków ustanowiło rekord Polski w rzucie do kosza z półdystansu. Efektem wielomiesięcznych przygotowań był Piknik Absolwenta, który zebrał dawnych i obecnych uczniów, nauczycieli i sympatyków szkoły.
Wzruszająco, sentymentalnie i z nadzieją na kolejny jubileusz…
Sobotnie obchody rozpoczęły się mszą w pobliskim kościele pw. św. Rocha. Później rozpoczęła się uroczysta akademia. Przemową obecnej dyrektorki, dr Doroty Gajda Szczegielniak, rozpoczęła się oficjalna część apelu. Głos zabrali także: dawni dyrektorzy Maria Macukiewicz oraz Hubert Kołodziej, przedstawicielka opolskiego kuratora oświaty, wójt Henryk Wróbel oraz przewodniczący rady gminy, Klemens Weber.
Z sentymentem wspominano długą historię dobrzeńskiego liceum. Uczniowie w części artystycznej skrótowo przedstawili jak wyglądały poszczególne lata szkoły. Przypomniano o Pigmejach, choinkach klasowych czy nawet o obowiązkach klas dyżurnych.
Kilkadziesiąt pokoleń wykształconych w Dobrzeniu Wielkim
Blisko 4000 osób ukończyło Liceum Ogólnokształcące w Dobrzeniu Wielkim. Często egzamin dojrzałości z tej szkoły mają dziadek, ojciec i wnuk. Szkoła powstała w 1953 r. jako pierwsze liceum wiejskie w Polsce. Dopiero 18 marca 1971 r. szkole nadano imię Powstańców Śląskich. Szkołą rządziło już ośmiu dyrektorów: Roman Peer (1953–1977), Bożena Sachnik (1977–1981), Eugeniusz Finke (1981–1984), Jolanta Krupa (1984–1989), Tadeusz Rzepski (1989–1992), Maria Macukiewicz (1992–2001), Hubert Kołodziej (2001–2010), Dorota Gajda-Szczegielniak (2010–nadal).
Los szkoły w ostatnich latach był niepewny. Głośno mówiło się o zamknięciu liceum. Czarne chmury na szczęście odpędzono. Wszyscy życzyli szkole kolejnych 65 lat. Jak powiedziano podczas jednego z przemówień „Oddech dzieci biegnący ze szkoły jest życiem i przyszłością świata”. Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich z Oddziałami Dwujęzycznymi wykształciło kilkadziesiąt roczników i jeszcze kilkudziesięciu – o ile nie kilkuset – życzymy.
Fot. Marcin Luszczyk