Internet to ciche wsparcie pracy. Działa w tle. Zwykle staje się zauważalny dopiero, gdy sprawia problemy: z zasięgiem, stabilnością, prędkością. Kiepski internet nie tylko irytuje, ale przede wszystkim naraża przedsiębiorcę na straty – finansowe i wizerunkowe. Jeśli firmowy internet nie nadąża, czas rozważyć zmianę usługi na światłowód. Ale nie na byle jaki, tylko na AirFiber, który bazuje na najnowocześniejszej, bezprzewodowej technologii.
Rekordowo szybki, stabilny i praktycznie bezawaryjny internet światłowodowy AirFiber jest od niedawna dostępny na terenie całego Opola i miast ościennych. Z usługi na razie korzystać mogą przedsiębiorcy i osoby prawne. Co już teraz wiadomo o AirFiber?
Rewolucyjna technologia klatek radiowych
AirFiber bazuje na technologii stacjonarnych łączy szerokopasmowych. Wykorzystuje wysokie częstotliwości do tworzenia całkowitego wewnętrznego odbicia w gazie atmosferycznym. Powietrze odgrywa rolę kabla światłowodowego. Dzięki użyciu do transmisji pasm 60 GHz, skutecznie rozwiązany zostaje problem interferencji. Dzieje się tak pod wpływem tlenu cząsteczkowego zawartego w powietrzu. Przy częstotliwości 60 GHz sygnał radiowy porusza się analogicznie do kabla światłowodowego. Fala radiowa odbija się od ścianek wąskiej rurki refleksyjnej. Nie ma więc żadnych zakopanych czy wiszących kabli.
Innowacja od lokalnego operatora
Jednym z czołowych dostawców nowej technologii światłowodowej w Polsce jest Internet Service Provider Airmax.pl – firma z Opola, działająca na rynku usług telekomunikacyjnych od wielu lat. Wśród klientów lokalnego operatora znajdują się przedsiębiorcy, instytucje publiczne i urzędy z całego województwa opolskiego, a także z innych regionów Polski. Internet w Opolu – AirFiber jest dostępny również we Wrocławiu i w Legnicy.
Kosmiczna prędkość przesyłu
AirFiber to ultraszybki światłowód. I nie ma w tym stwierdzeniu ani krzty przesady. Zgodnie z deklaracjami dostawcy technologii, AirFiber umożliwia uzyskiwanie prędkości transmisji danych na poziomie minimum 15 Gb – i to bez stosowania infrastruktury kablowej! Dla porównania, jeden z największych w Polsce operatorów wprowadził niedawno do oferty superszybki internet światłowodowy o prędkości do 2 Gb/s, z ograniczeniem do 1 Gb/s dla jednego urządzenia. Prędkość 15 Gb bezsprzecznie robi różnicę… I jest to prędkość faktycznie osiągalna. Trzeba o tym wspomnieć, bo wielu użytkowników decyduje się na jakikolwiek światłowód myśląc, że wybiera najszybszy internet na rynku. Dostawcy powołują się na wyniki testów prędkości, które jednak przeprowadzane są w warunkach laboratoryjnych. Potem infrastruktura w danej lokalizacji konfrontuje liczby z rzeczywistością. Gdy jest w kiepskim stanie, pojawiają się problemy z szybkością i stabilnością łącza. Często okazuje się, że ogromna przepaść dzieli prędkość maksymalną i prędkość gwarantowaną.
Bezawaryjność
Nie ma co ukrywać – w przypadku internetu firmowego (i nie tylko zresztą), infrastruktura kablowa to problem. Ingerencja w budynek i nierzadko także w działkę pociąga za sobą spore niedogodności. Ponadto kable narażone są na różne awarie: zerwanie w trakcie silnych burz, zalanie podczas obfitych opadów, uszkodzenia w czasie wykonywania prac budowlanych, pęknięcia przy siarczystych mrozach, przegryzienia przez zwierzęta itp. Po zgłoszeniu awarii, naprawa okablowania może potrwać kilka dni. W skomplikowanych przypadkach nawet dłużej. Łatwo przewidzieć, co może stać się z biznesem odciętym od sieci na tydzień… Dochodzą jeszcze problemy natury prawnej. Na sporach dotyczących prawa do gruntów lub słupów ucierpiał już nie jeden rokujący biznes. Brak okablowania to bez wątpienia jedna z największych zalet technologii AirFiber. Bezprzewodowy światłowód jest niezawodny, bezawaryjny i całkowicie odporny na niszczące działanie czynników atmosferycznych. Do tego, zgodnie z informacjami od operatora, charakteryzuje się bardzo niskim pingiem.
Szybkie podłączenie
Rozpoczęcie korzystania z usługi AirFiber nie wymaga doprowadzania żadnych kabli, co zdecydowanie ułatwia, a tym samym przyspiesza podłączenie internetu. Dostawca gwarantuje podłączenie w ciągu 48 godzin od momentu wpłynięcia zamówienia – bez względu na lokalizację firmy. Pełnym zasięgiem aktualnie objęte jest całe Opole i większość miast ościennych, również tych małych.
Pełna transparentność
Podpisanie umowy z dostawcą internetu firmowego to nie problem. Wszelkich formalności można dopiąć online. Przedstawiciel handlowy obiecuje komfort i optymalną prędkość przy niskim abonamencie miesięcznym. Należy koniecznie dopytać go o dwie kluczowe kwestie, które często zostają przemilczane: ile kosztować będzie przyłączenie usługi i na jak długo podpisywana jest umowa. Zdarza się, że nieświadomy wszystkich warunków umowy przedsiębiorca uzależnia się na lata od jednej firmy operatorskiej, która potem dyktuje warunki. Decydując się na AirFiber, nie dość, że można skorzystać z bezpłatnego okresu testowego i sprawdzić działanie internetu w warunkach rzeczywistych, to umowa nigdy nie związuje klienta z operatorem na skandalicznie długie okresy czasowe. Ponadto strony podpisują umowę SLA (Service Level Agreement), która określa gwarantowany poziom i warunki świadczenia usług przez cały okres współpracy. Nie ma ukrytych kosztów, np. związanych z instalacją okablowania. Dodatkowo otrzymuje się stałe adresy IP, co dla wielu klientów biznesowych jest bardzo ważne.
Światłowód AirFiber – czy warto?
Internet firmowy powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie szybkości łącza i warunków cenowych. Należy wziąć pod uwagę rodzaj zawieranej umowy, sposób i koszt instalacji oraz ryzyko awarii. Gdy na liście firmowych wymagań wobec internetu znajdują się m.in. gigabitowe przepustowości, stała dostępność usługi, szybkie podłączenie, brak ingerencji w budynek i całkowita bezawaryjność, światłowód AirFiber wydaje się rozwiązaniem idealnym. To technologiczna nowość, ale warto jej zaufać. Zwłaszcza, że operator nie nakłania do podpisywania umowy w ciemno. Usługę można wcześniej bezpłatnie i niezobowiązująco przetestować w swojej firmie.
*Materiał sponsorowany