W zajęciach organizowanych na Uniwersytecie Opolskim weźmie w tym roku grupa około 50 uczniów w wieku 10-11 lat. Na początek młodzi poligloci dowiedzieli się więcej na temat języka niderlandzkiego i kultury Holandii. Pierwsze zajęcia za nimi.
– Przygotowałem garść informacji o Belgii, Holandii i Surnamie. Będzie o tym jakimi językami mówi się w tych krajach, jak wygląda tam sytuacja – mówi Przemysław Paluszek z Uniwersytetu Opolskiego, prowadzący pierwsze zajęcia.
– Do tego mamy cały blok o świętym Mikołaju, ponieważ w święto świętego Mikołaja w Holandii obchodzi się zupełnie inaczej – zdradza.
Na pierwszych zajęciach w Auli Błękitnej Collegium Maius pojawił się m.in. Sławomir Seroczyński z synem i jego kolegami.
Nauka i zabawa
– O takich zajęciach dowiedziliśmy się od znajomych. Myślę, że jedna godzina z innym językiem obcym może zaszczepić zainteresowanie u dzieci nauką, nawet jeśli to częściowo wszystko odbędzie się w formie zabawy – ocenia Sławomir Seroczyński.
– W weekendy i tak trochę się nudzę w domu, a tu można fajnie spędzić czas. Uczę się już niemieckiego i angielskiego, mam nadzieję, że jeszcze się poprawię. Ciekawi mnie też hiszpański. Może też mi się spodoba? – zastanawia się Nicola Grzebska z Opola.
– A ja po prostu muszę znać świetnie angielski, ponieważ w przyszłości chciałabym być piłkarzem. Bez tego ani rusz by się dogadać – stwierdzaz uśmiechem Adam Seroczyński.
Spotkania w ramach Akademii Młodego Poligloty pod hasłem „Z językiem dookoła świata”, to jeden z ciekawszych projektów uniwersytetu.
Osiem języków i kultura z całego świata
– Planujemy jedno spotkanie w miesiącu poświęcimy zawsze innemu językowi i kulturze. Pokażemy co w danym kraju można zjeść, co warto zobaczyć. Łącznie nasi uczestnicy poznają osiem języków – informuje prof. Joanna Czaplińska, dziekan Wydziału Filologicznego UO.
– Wykłady będą dostosowane do wieku, chcemy aby dzieci się osłuchały, zainteresowały językami i kulturą. Uczymy otwartości na inne kultury, zwyczaje, a także pokażemy dlaczego fajnie jest podróżować.
Młodzi zapoznają się w tej edycji z językami: niderlandzkim, hiszpańskim, chińskim, czeskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim i angielskim.
– Po wykładzie zapraszamy na warsztaty i ćwiczenia, na których w zależności od pomysłu wykładowcy są konkretne zadania skupione wokół języka. Dzieci poznają podstawowe zwroty grzecznościowe, słowa przydatne przy zamawianiu jedzenia. Każdy wyjdzie z własnoręcznie zrobioną pamiątką.
Forma zajęć jest zbliżona do uniwersyteckich.
– Oczywiście każdy otrzyma swój indeks. Liczymy przy okazji, że taka forma spotkań oswoi młodzież z uniwersytetem, pokaże jego specyfikę i w przyszłości być może zachęci do wyboru naszej uczelni – kończy profesor Czaplińska.
Fot. Anna Konopka