Saperzy z 1. Brzeskiego Pułku Saperów zabezpieczyli znaleziony nabój z czasów drugiej wojny światowej. Jak postępować w przypadku znalezienia reliktów przeszłości? 

Na podwórku jednego z mieszkańców Popielowa było niemałe zamieszanie. W wykopanym korzeniu zauważono wystający nabój z broni z II wojny światowej. Miał on ok. 10 cm długości i 2 cm średnicy. Wciąż zawierał on proch i stwarzał realne niebezpieczeństwo wybuchu. Znalezisko od razu zgłoszono policjantom z komisariatu w Dobrzeniu Wielkim.

Patrol po wstępnych oględzinach postanowił wezwać na miejsce saperów, którzy mieli fachowo zająć się znalezionym pociskiem. Zgodnie z przepisami patrol saperski w trybie zwykłym ma 72 godziny na przybycie, jednak saperzy z 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki z Brzegu przybyli do Popielowa w niecałe dwie godziny.

Saperzy bez chwili wahania przystąpili do usuwania naboju. Wydobyli go z korzenia, w którym był wrośnięty. Następnie wzięli go do zniszczenia. Patrol saperski sprawdził jeszcze teren wykrywaczem metali. Po spisaniu protokołu odjechali do swojej jednostki.

Znalezienie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych należy zgłosić odpowiednim służbom:

  • Policji,
  • Lasom Państwowym – dotyczy PWiN znalezionych na terenach będących pod ich zarządem,
  • administracji państwowej lub samorządowej,
  • Państwowej Straży Pożarnej,
  • Straży Granicznej,
  • Siłom Zbrojnym RP – dotyczy PWiN znalezionych na terenach będących pod ich zarządem,
  • Straży Miejskiej (Gminnej).

Podczas zgłoszenia należy przedstawić fakt wykrycia, miejsce i termin znalezienia, wygląd przedmiotu i informacje o osobie, która natrafiła na znalezisko. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wykopanych podejrzanych przedmiotów nie należy nadmiernie dotykać, obrać, podnosić, wrzucać do ognia i samemu rozbrajać. Zawsze należy poinformować odpowiednie służby.

Fot. Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie