– Na co dzień tętni tu życie i nie ma mowy o nudzie. To jest nasz dom – mówią jednogłośnie seniorzy korzystający z atrakcyjnych zajęć organizowanych w Dziennym Domu Seniora+ w Pokoju.

Dzienny Dom Seniora w Pokoju działa od stycznia 2018 roku. Placówkę sfinansowano w większości ze środków budżetu państwa, z udziałem gminy Pokój. Całkowity koszt zadania wyniósł 341 tys. zł.

W obiekcie znajdują się m.in.: szatnia, pralnia, łazienki, dwie sale ćwiczeń, salon, pokój wypoczynkowy, kuchnia z jadalnią, siłownia wyposażona w bieżnie elektryczne i rowery stacjonarne oraz pokój docelowo przeznaczony dla pielęgniarki – póki co prowadzona jest w nim dokumentacja dotycząca placówki, listy obecności, czy harmonogramy zajęć na poszczególne tygodnie i miesiące.

– Aktualnie korzystamy z placówki jak ze świetlicy, wykorzystując przy tym świetnie wyposażone pomieszczenia – mówi Regina Podpora, przewodnicząca działającego od 10 lat i liczącego 170 członków Koła Emerytów w Pokoju.

Łącznie 30 seniorów powyżej 60. roku życia dzień w dzień bierze aktywny udział m.in. w zajęciach plastyczno-manualnych, kursach komputerowych, spotkaniach religijnych, zajęciach kulinarnych, wykładach czy w spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Bardzo wiele czasu poświęca się również poprawie kondycji fizycznej seniorów. Dwa razy w tygodniu odbywają się zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej prowadzone przez rehabilitantkę ze szpitala w Pokoju. Od wiosny do jesieni seniorzy jeżdżą na wycieczki rowerowe i uprawiają nordic-walking po terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i co najmniej raz w tygodniu korzystają z basenu w Namysłowie.

– W ubiegłym roku na V Olimpiadzie Sportowej Seniorów w Namysłowie nasi seniorzy zdobyli 21 medali olimpijskich w tym 12 złotych – mówi Regina Podpora.

Wokół Domu Seniora jest piękny teren, gdzie seniorzy samodzielnie wykonali miejsce na ognisko, a od zaprzyjaźnionego sponsora otrzymali w prezencie ławki, aby można było odpoczywać na świeżym powietrzu.

Placówka współpracuje również z lokalnymi szkołami w ramach tzw. współpracy międzypokoleniowej. Prowadzone są warsztaty z gotowania zdrowej żywności, przyrządzania zdrowych surówek i sałatek czy pieczenia pierników. Dodatkowo odbywają się liczne spotkania z dziećmi. W lutym zorganizowano wydarzenie pt. „Nasi bracia mniejsi” – było to spotkanie uczniów klas I-IV z lekarzem weterynarii. Dzieci opowiadały o swoich zwierzątkach, a ponadto czytano i recytowano wiersze. Osoby z sekcji kulinarnej przygotowały chrusty, herbatę i soki.

Sekcja kulinarna działająca przy Domu Seniora jest bardzo aktywna. Pieką ciasta, ciasteczka, przygotowują surówki i sałatki, kiszą ogórki, robią marynaty – to tylko niektóre z ich działań. Panie zaskakują pomysłami kulinarnymi i sposobami serwowania jedzenia.

W placówce organizowane są spotkania dostępne dla wszystkich, ale i takie które przeznaczone są tylko dla 30 osób zapisanych w obiekcie.

Dla najstarszych członków Koła Emerytów co roku organizowane jest spotkanie 80+ z władzami gminy Pokój. W tym roku odbyło się ono w piątek (15 marca). Rozmawiano o planach inwestycyjnych gminy ale i o działaniach na rzecz seniorów gminy Pokój. Uczestnikami spotkania byli: seniorzy 80+ (a jest ich w Kole Emerytów 18), Barbara Zając (wójt gminy Pokój), Agata Kruszelnicka (zastępca wójta gminy Pokój), Joanna Ptaszek (sekretarz gminy Pokój) oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i jednocześnie Kierownik Biura Seniora – Magdalena Preuhs, której seniorzy gminy Pokój zawdzięczają szczególnie dużo troski i poświęcenia.

Znaczną część koła stanowią mieszkańcy samego Pokoju. Pozostałe osoby pochodzą z innych sołectw z gminy Pokój, ale także spoza, jak np. Miejsce, Tarnowiec czy Dobrzeń Wielki.

– Na co dzień Dom Seniora w Pokoju tętni życiem. Nie ma tu mowy o nudzie. Czasem trzeba dokonywać wyboru, bo jest tyle ciekawych propozycji, a wbrew temu co mogłoby się wydawać na emeryturze nie ma za wiele czasu – mówią seniorzy z Pokoju.

– Nadchodzi wiosna, a prawie wszyscy mamy ogródki przydomowe i im również trzeba będzie poświęcić czas – dodają.

W Domu Seniora zatrudniona jest Anita Tarnowicz jako animator osób starszych i opiekunka. Jak podkreślają seniorzy, w każdej chwili można liczyć na jej pomoc, ma złote serce i wielkie pokłady energii.

– Nie wyobrażamy sobie życia seniorów w gminie Pokój bez naszego Domu Seniora. To jest nasz dom. Wszystko to zawdzięczamy władzom naszej gminy, ich trosce i przychylności dla seniorów. Czujemy się docenieni i potrzebni i bardzo im za tę troskę dziękujemy – podsumowuje na zakończenie Regina Podpora.

Fot. Kinga Tokarz

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie