Trzynasty Zimowy Las Sztuki, benefis Waldemara Kotasa i Wykład prof. Pączkowskiego to najbliższe propozycje Teatru EkoStudio. – Widzów mamy coraz więcej, a to cieszy, bo siłą tego miejsca od zawsze byli ludzie – mówi dyrektor Andrzej Czernik.
Sezon w kameralnym teatrze przy ul. Armii Krajowej 4 otworzyła między innymi ważna wymiana oświetlenia i nowa klimatyzacja.
– Tych prac gołym okiem nasi goście może nie widzą, ale mamy teraz znacznie lepsze warunki techniczne – mówi Andrzej Czernik, aktor, reżyser, dyrektor EkoStudia, dodając, że pełną parą działa też kawiarnia przy małej scenie.
Szef EkoStudia, który swoim teatrem kieruje już od dwudziestu lat, przyznaje, że jego największym marzeniem wciąż jest remont kapitalny, taki, po którym scena zamieni się miejscami z widownią, a wejście znajdzie się od ulicy Dubois.
– To wielka inwestycja, pozostaje więc liczyć na sponsorów, którzy chcą być częścią kultury w Opolu – mówi. – Widzów mamy coraz więcej, spektakli również. Cieszę się, bo siłą tego miejsca od zawsze byli ludzie. Mamy opinię kameralnego teatru, do którego przyjeżdżają już nawet z Wrocławia. Tego kierunku zamierzam się trzymać. Nie chcę korporacji w teatrze.
Bo korporacja w tym przypadku to wprowadzenie systemu sztuczności w teatrze i sztywnych ram. – A chodzi przecież przede wszystkim o widzów, pracowników i aktorów – wylicza.
Czy po roku od rozstania się z Teatrem im. Jana Kochanowskiego zdarza mu się zatęsknić?
– Mam sentyment, bo mowa o trzydziestu latach mojej pracy, ale za teatrem w obecnym kształcie nie mógłbym tęsknić. Zostawiłem ten etap za sobą – mówi Andrzej Czernik. – Odszedłem z „Kochanowskiego” za porozumieniem stron, nie było mi po drodze z obecnym dyrektorem. Ciężko pracować z człowiekiem, który nie czuje teatru w sobie, tylko siebie w teatrze – ucina.
Teatromani i miłośnicy sztuk wszelakich nie muszą się jednak martwić. Ulubionego aktora zobaczą na deskach EkoStudia w roli głównej m.in. podczas Wykładów prof. Pączkowskiego.
– W humorystyczny sposób przemycamy fakty ze świata kultury, przyrody, historii, tradycji… – wylicza szef EkoStudia. – A zabawa zawsze jest przednia: są m.in. dowcipy z PRL-u, pokazujemy, jak ludzie się bawili, a młodzi dowiadują się, że pralki to się nie dało kiedyś kupić „ot tak”…
W repertuarze klimatycznego teatru pojawi się nowy spektakl muzyczny oraz komedia „Zamiana +”, druga część „Zamiany”. Dyrektor zdradza, że ma też pomysł na teatralną akcję plenerową na lato.
Zimowy Las Sztuki w tym roku muzyczny
A już 17 lutego (godz. 19.07) trzynasta odsłona Zimowego Lasu Sztuki, prestiżowej wystawy, na której obrazy, rzeźby, fotografie i grafiki prezentują początkujący i uznani artyści z regionu.
– W tym roku tematem przewodnim jest muzyka – mówi Andrzej Czernik. – Drzwi do artystycznego lasu otworzymy również od 18 do 20 lutego o godz. 18.06.
Wyjątkowo zapowiada się 28 lutego benefis Waldemara Kotasa, wieloletniego opolskiego aktora teatralnego i filmowego, który pracę zaczynał w Państwowym Teatrze Ziemi Opolskiej, przemianowanym później na Teatr im. Jana Kochanowskiego.
CZYTAJ: Zimowy Las Sztuki 2020, czyli wszędzie muzyka. Zobacz 160 niezwykłych prac [WIDEO, ZDJĘCIA]