Barbórka na Opolszczyźnie to branżowe święto pracowników przemysłu cementowo-wapienniczego.
Wśród świętujących załóg są pracownicy jedynej w Opolu działającej cementowni, Odry. Uroczyste spotkanie załogi zaplanowano na 1 grudnia w tradycyjnej karczmie piwnej. W trakcie biesiady zasłużonym pracownikom wręczone zostaną dyplomy, odbędzie się pasowanie na kolejne stopnie górnicze oraz przyznane zostaną szpady górnicze – najwyższe wyróżnienia w zawodowej karierze. Wszystko w radosnej atmosferze, oczywiście przy kuflu piwa.
W niedzielę w opolskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. w intencji górniczej braci. Natomiast poniedziałek (4 grudnia) – Dzień Św. Barbary – będzie dla pracowników Cementowni Odra dniem wolnym od pracy.
Surowcem w produkcji cementu jest kamień wapienny wydobywany w kopalni odkrywkowej. Cementownia Odra pozyskuje surowiec z terenu o powierzchni 82 hektarów, z głębokości 18 metrów (trzech poziomów). Dzienny urobek to 2.5 tys. ton. Praca w kopalni, z uwagi na sąsiedztwo osiedla Chabry, odbywa się tylko w ciągu dnia, od godz. 06:00 do godz. 22:00.
W tym roku, według jeszcze niepełnych danych, sprzedano odbiorcom krajowym milion ton tego spoiwa budowlanego. Odbiorcami cementu z opolskiej cementowni są odbiorcy indywidualni oraz branża budowlana. Najwięcej cementu wykorzystuje się w budowie infrastruktury drogowej – są to mosty, wiadukty, a ostatnio coraz więcej dróg w Polsce ma nawierzchnię betonową.
O specyfice pracy w kopalni odkrywkowej oraz mechanizacji wydobycia surowca w Cementowni Odra opowie na naszym portalu dyrektor ds. produkcji, Piotr Podkowa.
Foto: archiwum cementowni Odra