Aglomeracja Opolska wraz z Krzysztofem Cebulą, Burmistrzem Prószkowa zapraszają na bezpłatne szkolenie terenowe „Bioróżnorodność, jako element rozwoju lokalnej społeczności”. Spotkanie odbędzie się 6 marca (środa) i potrwa od godz. 9.00 do 15.00 w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie.
Spotkanie kierowane jest do sołtysów, radnych, pracowników urzędów oraz innych liderów lokalnych (działaczy Odnowy Wsi, Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń, fundacji itp.)
Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest dokonanie zgłoszenia w terminie do dnia 26 lutego 2019 r. Zgłoszenia należy dokonać drogą mailową na adres: promocja@proszkow.pl lub organizacja@proszkow.pl podając imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu do kontaktu.
Organizator zapewnia catering w trakcie szkolenia. Wszyscy uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia szkolenia
Celem szkolenia jest przedstawienie dobrych praktyk w zakresie wykorzystania potencjału bioróżnorodności w społecznościach lokalnych Aglomeracji Opolskiej, omówienie wykorzystania zasobów bioróżnorodności do planowania i przygotowania lokalnych projektów, promocja bioróżnorodności i ochrony przyrody w Aglomeracji Opolskiej.
Podstawowymi zagadnieniami omawianymi na spotkaniu będą:
- Bioróżnorodność, jako element rozwoju lokalnego;
- Prezentacja i omówienie dobrych praktyk;
- Wykorzystania zasobów bioróżnorodności do planowania i przygotowania lokalnych projektów;
- Wizja lokalna i prezentacja elementów projektu w terenie;
- Prezentacja bogactwa bioróżnorodności, gatunków drzew i roślin w terenie.
Szkolenie poprowadzi Ryszard Tlaga, wieloletni ekspert ds. bioróżnorodności, prowadzący m.in. liczne szkolenie przyrodnicze, związane ochroną bioróżnorodności i obszarami leśnymi, popularyzator Puszczy Białowieskiej.
Ramowy program szkolenia
9.00-9.45
Wprowadzenie do tematu szkolenia (wykorzystanie zasobów bioróżnorodności do planowania i przygotowania lokalnych projektów, bioróżnorodność jako element rozwoju lokalnego, prezentacja dobrych praktyk);
9.45-10.00
Przerwa kawowa;
10.00-12.00
Wizja lokalna, prezentacja bogactwa bioróżnorodności w terenie, w tym prezentacja gatunków drzew i roślin;
12.15-12.30
Przerwa kawowa;
12.30-14.00
Praca w grupach – ćwiczenia praktyczne;
14.00-14.45
Prezentacje wyników prac;
14.45-15.00
Podsumowanie i zakończenie szkolenia.