Ekologiczne warsztaty, występy artystyczne, animacje dla dzieci czy strefa eko-wiedzy – takie i inne atrakcje czekały na Ekologicznym Festynie Rodzinnym, który odbył się w sobotę 15 czerwca na placu przy Centrum Doświadczania Świata w Ładzy.

Motywem przewodnim imprezy była ekologia i promocja działań związanych z ochroną środowiska. Tak więc większość atrakcji, które przygotowano w ramach festynu, nawiązywały do dbania o naszą planetę. Na miejscu czekały stanowiska z warsztatami ekologicznymi, a każda osoba, która tego dnia przyniosła co najmniej 0,5 kg nakrętek czy 1 kg makulatury, mogła wziąć udział w losowaniu nagrody rzeczowej.

– To pierwszy taki festyn w tej formule, ale tradycją Ładzy od kilku jest organizowanie podobnych wydarzeń, w których są zawarte elementy ochrony środowiska, przyrody czy zdrowego żywienia. Samo położenie Ładzy w centrum Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu lasów, wymaga z naszej strony ekologicznych działań– mówił Zbigniew Figas, prezes zarządu Stowarzyszenia „Odnowa Wsi Ładza”. – Na jedynym ze stanowisk przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich znajdują się przetwory z ziół zebranych w naszej najbliższej okolicy. Ponadto w projekcie zawarło się też zbieranie makulatury i nakrętek, ale tutaj nie chodzi o to, ile kilogramów zbierzemy, lecz liczy się to, by zwrócić uwagę na wartość, jaką niesie recykling.

@opowiecie.infoWarsztaty ekologiczne, animacje dla dzieci, występy artystyczne czy strefa wiedzy eko dla dorosłych. Takie i inne atrakcje czekały na Ekologicznym Festynie Rodzinnym w Ładzy. 🌍♻️♬ dźwięk oryginalny – opowiecie.info


Tego dnia szczególnie zadbano też o najmłodszych, by mogli korzystać z animacji, zabaw, dmuchańców i malowania twarzy. Ponadto nie zabrakło strefy eko-wiedzy dla dorosłych, gdzie zostały przeprowadzone spotkania konsultacyjno-edukacyjne m.in. na temat prawidłowej segregacji odpadów, minimalizacji powstawania odpadów, wyborów zakupowych w codziennym życiu, recyklingu i promocji PSZOK-u.

– Takie wydarzenia są bardzo potrzebne, szczególnie teraz po okresie pandemicznym. Kiedyś podobne festyny cieszyły się większą popularnością, mogliśmy liczyć też na sporą frekwencję. Teraz zauważalne jest mniejsze zainteresowanie, ale jednak już stopniowo przybywa uczestników – zaznaczała Patrycja Łaskawska, zastępca prezesa Stowarzyszenia „Odnowa Wsi Ładza”, radna gminy Pokój, członkini KGW Ładza. – Ekologia i sortowanie śmieci są ważne, ale myślę, że starsze pokolenie nie jest jeszcze obyte z tymi tematami. U dzieci czy młodzieży są to na bieżąco wprowadzane kwestie, które są obecne w szkole, czy właśnie podczas takich inicjatyw jak dziś. Młodsze pokolenie jest więc dobrze wyedukowane, ale starsze osoby potrzebują jeszcze mobilizacji, chociażby do segregowania śmieci.

Podczas spotkania uczestnicy mogli uzyskać indywidualną konsultację ekspercką dotyczącą gospodarki odpadowej. Dzięki temu dowiedzieli się, jak rozwiązać sytuację dotyczącą np. z problemu odrowego, który jest związany z kompostowaniem odpadów lub zalegającymi odpadami, których nie można wyrzucać do klasycznych pojemników.

Wydarzenie odbyło się w ramach „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” i zostało sfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.