Czujnik jakości powietrza w Borkach już działa. Od dziś stan tego, czym oddychamy, można na bieżąco monitorować w internecie.

W Borkach pojawił się czujnik jakości powietrza

Fot. Alicja Kokot

Czujnik pojawił się z Borkach w związku z reaktywowaniem przez Ratusz miejskiego systemu badania jakości powietrza. Sensor znajduje się na siedzibie Stowarzyszenia „Borki – Aktywni Razem”, ponieważ jest ona usytuowana w centrum dzielnicy, co przekłada się na zasięg monitorowania powietrza.

– Chętnie przyłączamy się do każdej takiej inicjatywy. W kwestii ekologii nie ma bowiem podziałów i nie ma znaczenia to, jaka instytucja jest inicjatorem akcji. Tu chodzi o mieszkańców, o to żeby wiedzieli jaka jest jakość powietrza jakim oddychają. Wiem, że ludzie mają obawy o to, jak na powietrze wpływa Elektrownia Opole czy ile zanieczyszczeń produkują gospodarstwa domowe. Teraz mieszkańcy mają możliwość sprawdzania tego na bieżąco – mówi Alicja Kokot, prezeska Stowarzyszenia „Borki – Aktywni Razem”.

Aktualny stan jakości powietrza można monitorować na stronie airly.eu. Poza tym można tam na bieżąco sprawdzić temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza w swojej okolicy.

Obecnie w Borkach poziom zanieczyszczeń jest niski, o czym świadczy żółta kropka na mapie. Po kliknięciu w nią pojawia się adnotacja, że można „bez obaw wyjść na zewnątrz i cieszyć się dniem”.

W Borkach pojawił się czujnik jakości powietrza

Trudno jednak po kilku godzinach działania czujnika osądzać, czy powietrze w Borkach zawsze jest zanieczyszczone w takim stopniu. Tym bardziej że jeszcze rano na stronie widniała informacja, że zanieczyszczenie powietrza w Borkach jest średnie i „to nie jest najlepszy dzień na aktywność poza domem”.

Jakość powietrza w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Mimo precyzyjnych norm oraz regularnych kontroli, smog to ogromny problem. Niekorzystne odczyty z takich czujników jak ten zainstalowany w Borkach być może dadzą do myślenia osobom, które wciąż bezmyślnie ogrzewają dom nieodpowiednimi materiałami. Jest ich na szczęście coraz mniej, rośnie bowiem świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze. Nawet niewielkie ilości zanieczyszczeń mogą skutkować bólem i zawrotami głowy, problemami z koncentracją, podrażnieniem oczu, błon śluzowych gardła i nosa, spadkiem nastroju oraz problemami skórnymi.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie