W budynku magazynu młotowni w kompleksie zabytkowej Huty Żelaza w Zagwiździu trwają prace porządkowe. Obiekt oficjalnie zostanie otwarty 27 października tego roku, jednak już jutro (7 września) każdy chętny może przyjechać na teren huty i poznać jej ciekawą historię.
Budynek młotowni, który już za niespełna dwa miesiące zmieni się w prawdziwą salę zabytkową, gdzie będzie można podziwiać eksponaty z XVIII i XIX wieku, stał się jednym wielkim składowiskiem. Jednak dzięki pracy i inicjatywie mieszkańców gminy Murów obiekt zmieni się nie do poznania. Już od 1 lipca 2019 roku trwają tam prace porządkowe, podczas których wszystkie przedmioty są malowane. Podczas prac zostanie odrestaurowany m.in. piec fryszerski z XVIII wieku, który służył do świeżenia surówki żelaza, czyli oczyszczaniu jej z domieszek poprzez ich utlenianie.
Podczas wielkiego otwarcia, które nastąpi jeszcze w tym roku 27 października, turyści będą mogli podziwiać formy odlewnicze, narzędzia rolnicze takie jak młociarnie, pługi, przycinarki słomy, a także robiący furorę oryginalny młot ze wszystkimi urządzeniami napędowymi, koło wodne oraz replikę młota drewnianego (wykonaną przez mieszkańca gm. Murów).
– Wszystkie prace prowadzone są przez wolontariuszy. Materiały takie jak deski, palety pochodzą z murowskiego tartaku Marka Pietrka. Natomiast wszelkie materiały służące do konserwacji eksponatów zakupowane są przez Urząd Gminy w Murowie. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, w tym obecnemu wójtowi Michałowi Golenia, za wsparcie oraz za środki na utrzymanie obiektów – mówi Andrzej Puławski, od lat związany z zespołem Huty Żelaza w Zagwiździu. – W październiku będziemy mieli tutaj podwójną wspaniałą okoliczność. Będzie to oficjalne otwarcie wyremontowanej młotowni oraz rozstrzygnięcie corocznego konkursu fotograficznego dotyczącego obiektów zabytkowych na terenie gminy Murów – dodaje.
Zespół Huty Żelaza znajduje się w centralnej części miejscowości Zagwiździe, w pobliżu rzeki Budkowiczanka, przy skrzyżowaniu dróg do Murowa, Kup, Starych Budkowic i Radomierowic. Na jej terenie znajduje się:
- odlewnia z 1839 roku, rozbudowana w XIX i XX wieku, z piecem i wieżą gichtową;
- młotownia z 1806 roku, gdzie zachował się oryginalny drewniany młot oraz pozostałości pieców;
- magazyny (aktualnie w jednym z nich została utworzona Regionalna Sala Muzealna);
- kanały robocze;
- dwa sztuczne jeziora zaporowe tzw. retencyjne
O historii całego kompleksu zabytkowej Huty Żelaza w Zagwiździu możemy przeczytać TU.
Po krótce…
Huta powstała w 1754 roku w związku z wojną z Rosją i Austrią. Założył ją król Prus, Fryderyk II Wielki. Produkowano w niej m.in. kule armatnie. Znajdujący się w młotowni młot na początku kuł kule, potem jednak je odlewano. Produkowano w niej m.in. granaty, bomby, z czasem lufy armatnie. W czasie, gdy wojna się zakończyła produkowano w niej przeróżne odlewy, garnki, noże, gwoździe oraz blachy.
Na razie przy eksponatach nie pojawią się tablice informacyjne. Za przekazanie historii o poszczególnych przedmiotach wystawowych będzie odpowiedzialny Andrzej Puławski. Chętni turyści oraz zorganizowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu: 501 256 378. Do tej pory zwiedzający przyjeżdżali nawet z takich krajów jak: Austria, Francja, Niemcy czy Ukraina. Zwiedzanie obiektów możliwe jest od 1 maja do ostatniego września w każdą niedzielę od 14.00 do 19.00.